Poradnik16 przydatnych wskazówek dla samotnych mam

16 przydatnych wskazówek dla samotnych mam

Bycie  samotną matką  to ogromna odpowiedzialność. Posiadanie dziecka wymaga codziennego „żonglowania” szerokim zakresem obowiązków – domem, pracą i finansami… Nie musisz już się jednak stresować i czuć się przytłoczona codziennością. Możesz dobrze wykorzystać swój potencjał i cieszyć się życiem, czerpiąc z niego pełnymi garściami. Jak to zrobić?

Oto 16 przydatnych wskazówek dla samotnych mam!

  1. Nawiąż kontakt z innymi samotnymi matkami. Warto to zrobić z wielu powodów. Nawiązując kontakt z innymi samotnymi mamami, możesz wymieniać się z nimi różnymi poradami, oferować sobie nawzajem wsparcie emocjonalne i pomagać w trudnościach z opieką nad dziećmi.
  2. Nie zamykaj się na świat. Samotne matki często mają skłonność do izolowania się od świata. Pamiętaj o regularnych spotkaniach towarzyskich z przyjaciółmi i nawiązywaniu nowych znajomości. Podczas gdy twoje dzieci są niezaprzeczalnie najważniejsze, powinnaś też czasem pomyśleć tylko i wyłącznie o sobie i spędzić miło czas w gronie bliskich ci osób.
  3. Poszukaj doradcy z zewnątrz. Przytłoczenie codziennymi obowiązkami i decyzjami, może być najtrudniejszą częścią samotnego rodzicielstwa, dlatego warto mieć zaufanego przyjaciela, który zawsze może nam posłużyć radą. Poszukaj doradców finansowych, którzy mogą ci pomóc w podejmowaniu decyzji finansowych. Jeśli jesteś wierząca, poproś o pomoc i wsparcie duchowe księdza.
  4. Nie zapominaj o uśmiechu i dobrej zabawie. Kiedy bierzesz na siebie wszystkie obowiązki rodzicielskie, twoje życie może zacząć obracać się wokół utrzymywania dyscypliny i porządku w domu. Nie zapominaj, że uśmiech i angażowanie się w zabawę z dziećmi, są równie ważnymi elementami bycia wspaniałą mamą.
  5. Ustal zasady i ograniczenia. Wyjaśnij dziecku zasady i oczekiwania wobec niego – i egzekwuj je. 
  6. Nie czuj się winna. Nie obwiniaj siebie ani nie rozpieszczaj niepotrzebnie swojego dziecka, aby zrekompensować sobie fakt, że jesteś samotną mamą.
  7. Dbaj o siebie – to niezwykle ważne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną, przejdź na zdrową dietę i dużo śpij. Tylko wtedy, gdy czujesz się wypoczęta i zdrowa, możesz być najlepszą matką dla swoich dzieci.
  8. Daj sobie czas, aby zająć się sobą. Znalezienie czasu tylko i wyłącznie dla siebie jest niezwykle ważne. Możesz to zrobić, kiedy twoje dzieci śpią, pojechały do dziadków lub są w przedszkolu lub szkole. Obejrzyj fajny film, przeczytaj książkę, weź gorącą kąpiel lub zaangażuj się w hobby, które sprawi, że ​​poczujesz się zadowolona i zrelaksowana. 
  9. Trzymaj się codziennej rutyny. Trzymanie się codziennej rutyny jest niezwykle istotne. Ta przewidywalność może być szczególnie ważna dla dzieci, które są na wczesnym etapie przyzwyczajania się do życia z jednym rodzicem u boku.
  10. Porozmawiaj otwarcie ze swoimi dziećmi. Dzieci samotnych matek mogą zadawać pytania na temat tego, co stało się z ich ojcem, dlaczego nie jest zaangażowany w ich codzienną opiekę lub dlaczego nie chcesz z nim mieszkać. Nie unikaj odpowiedzi na te trudne pytania. Staraj się odpowiadać na nie taktownie, ale otwarcie, i zachęcaj swoje dzieci do dzielenia się wszystkimi swoimi emocjami – nawet jeśli te emocje są czasami negatywne. Rada ekspertów: nie podawaj więcej szczegółów niż jest to konieczne ani nie mów źle o drugim rodzicu, ale staraj się być szczera i uczciwa. Twoje dzieci będą czerpać więcej korzyści z twojej szczerości niż opowiadania wymyślonych historii.
  11. Nie staraj się być „superbohaterką” i pozwól sobie czasami pomóc. Duma może przeszkodzić ci w przyjęciu pomocy z zewnątrz, ponieważ jako samotna matka będziesz chciała udowodnić światu, że jesteś w stanie zapewnić dziecku tyle samo uwagi, co oboje rodziców. To jednak naturalne, że możesz czuć się czasem wyczerpana, rozdrażniona i przygnębiona, dlatego nie odmawiaj wsparcia –  pozwól swoim krewnym i przyjaciołom wziąć na siebie część twoich codziennych obowiązków, takich jak robienie zakupów, przyniesienie raz w tygodniu obiadu, czy odprowadzenie dzieci do przedszkola lub szkoły. Zachęcaj starsze dzieci do pomocy w pracach domowych, dzięki temu znajdziesz więcej czasu dla siebie.
  12. Nie idealizuj innych rodziców. Samotnym mamom często się wydaje, że ludzie w związkach lub małżeństwach są szczęśliwszymi i lepszymi rodzicami, ale to nieprawda. Pamiętaj, że nikt nie ma doskonałego życia i że w każdym związku czasami dochodzi do konfliktów i porażek. 
  13. Nie zamykaj się na nowe związki, ale bądź ostrożna. Po pierwsze – pamiętaj, że bycie samotną matką nie oznacza, że ​​musisz zrezygnować z miłości lub żyć w celibacie. Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność podczas randek i zastanowić się, czy potencjalni partnerzy będą dobrze dogadywać się z twoimi dziećmi.
  14. Zrób plan w przypadku sytuacji awaryjnych. Plan awaryjny jest koniecznością w niektórych sytuacjach. Sporządź listę osób, do których możesz zadzwonić w mgnieniu oka w razie kłopotów. Będą chwile, w których będziesz potrzebowała pomocy i ważne jest, aby wiedzieć wcześniej, na kim możesz polegać.
  15. Myśl pozytywnie. Twoje dzieci będą w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w twoim nastawieniu do życia. Kiedy obowiązki macierzyńskie są przytłaczające, skup się na pozytywnych rzeczach w swoim życiu, takich jak przyjaciele, hobby i rodzina. Dzięki temu stworzysz znacznie bardziej pozytywne środowisko domowe.
  16. Znajdź dla swojego dziecka pozytywne wzorce płci przeciwnej. Ważne jest, aby twoje dziecko nie tworzyło negatywnych skojarzeń związanych z mężczyznami. Poproś bliskich przyjaciół lub członków rodziny, aby  spędzili czas z twoimi dziećmi. Zachęcaj swoje pociechy, aby tworzyły znaczące relacje z ludźmi, których kochasz i do których masz pełne zaufanie.

Bycie samotnym rodzicem jest trudnym zadaniem. Jednak badania pokazują, że dorastanie w domu samotnego rodzica, nie ma negatywnego wpływu na osiągnięcia dziecka w szkole. Tak długo, jak rodzina jest stabilnym i bezpiecznym środowiskiem, dzieci są w stanie osiągać dobre wyniki zarówno w szkole, jak i w codziennym życiu.

Chociaż zarządzanie wszystkimi zobowiązaniami związanymi z byciem samotną matką może być dla ciebie trudne i stresujące, powyższe wskazówki powinny pomóc ci wykorzystać czas i energię w najbardziej użyteczny sposób.

Autor: Anna Borkowska

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x