5 kroków do mądrego korzystania z nowych technologii

0
567
mądre korzystanie z elektroniki

Dziś, niemal w każdym domu znajduje się komputer, laptop czy smartfon. Sprzęt ten służy wielu różnym celom. Korzystają z niego nie tylko dorośli i starsze dzieci, ale również kilkumiesięczne maluchy. Nierzadko urządzenia elektroniczne stają się dla nich nie tylko urządzeniem do nauki i sporadycznej zabawy, ale zastępują zabawy na świeżym powietrzu, towarzystwo kolegów a nawet czułość rodzicielską. Bardzo ważne staje się mądre korzystanie z elektroniki. Zobacz jak w 5 prostych krokach zapanować nad domową elektroniką, aby nie zagrażała ani dzieciom ani rodzicom.

 

Krok 1.

Obecnie coraz częściej tablety i telefony stają się uspokajaczami dla niemowląt i małych dzieci. Niemal od urodzenia towarzyszą maluchom, które słuchają za ich pośrednictwem piosenek i audiobooków albo oglądają bajki. Pamiętaj jednak, że urządzenia elektroniczne nie są zabawkami dla niemowląt ani dzieci do dwóch lat. Takie maluchy potrzebują kontaktu z rodzicami. To mama i tata powinni czytać dziecku bajki do snu i śpiewać piosenki, a w dzień bawić się z nimi. Tablet zajmie czas, ale nie zastąpi kontaktu z innymi ludźmi.

 

Krok 2.

Dzisiejsze dzieci mają ogromne możliwości jakie dają telewizja oraz komputery. Przyzwyczailiśmy się już do całodobowych kanałów telewizyjnych z programami dla najmłodszych. Komputery i tablety wypełniają czas grami i bajkami. Warto jednak pamiętać, że wiele filmów animowanych czy gier komputerowych zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci. Wprawdzie w telewizji pojawiły się oznaczenia do jakiej grupy wiekowej skierowany jest program, niemniej jednak nierzadko treści dla najmłodszych grup pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego też podczas oglądania telewizji i grania na komputerze dzieciom powinni towarzyszyć dorośli, którzy mogą nadzorować treść oglądanych programów i gier, a w razie konieczności je komentować.

 

Krok 3.

Wraz ze wzrostem statusu materialnego Polaków znacznie zwiększyła się ilość odbiorników telewizyjnych i komputerów w domach. Jeszcze do niedawna telewizor miał swoje miejsce w salonie, gdzie wszyscy, którzy mieli ochotę oglądać program mogli z niego korzystać. Obecnie coraz częściej odbiorniki telewizyjne znajdują się też w pokojach dziecięcych. Odbiornik telewizyjny w pokoju kusi i przeszkadza. Dlatego w pokoju dzieci nie powinno być urządzeń elektronicznych.

 

Krok 4.

Telewizor to przyjemny umilacz czasu, jednak są chwile, kiedy powinien być wyłączony. Jedną z nich są posiłki. W rodzinach czas przeznaczony na jedzenie powinien być spędzany wspólnie przy wyłączonym odbiorniku. Oglądanie podczas posiłku nie tylko rozprasza, ale zaburza poczucie sytości, a to z kolei prowadzi do jedzenia większej ilości niż potrzeba, co w konsekwencji może prowadzić do tycia.

 

Krok 5.

Dotychczasowe wskazówki mówiły w większości jak zadbać o mądre wykorzystywanie elektroniki przez dzieci. Warto jednak pamiętać, że maluchy biorą przykład z rodziców. Dlatego bardzo ważne jest w jaki sposób dorośli korzystają z mediów elektronicznych. Zwróćmy uwagę na to jak korzystamy z telewizji. Czy oglądamy starannie wybrane programy czy odbiornik jest włączony byle coś „grało”.  Warto też pomyśleć o tym jak wykorzystujemy tablet i smartfon. Czy tylko w czasie wolnym czy też podczas zabaw dziecka, kiedy powinniśmy być tuż obok.

 

Sprzęt elektroniczny to bardzo dobry wynalazek. Uczy i bawi, pozwala miło spędzić czas. Warto jednak pamiętać, że tablet czy telewizor nie zastąpią rodziców ani przyjaciół. Zbyt wcześnie i często używane utrudniają nawiązywanie więzi emocjonalnych i znacznie ograniczają rozwój malca.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments