CiążaTe choroby nie są groźne… o ile nie jesteś w ciąży.

Te choroby nie są groźne… o ile nie jesteś w ciąży.

Chociaż mówi się, że „ciąża to nie choroba”, jest to niezaprzeczalnie stan delikatny. Czasem wystarczy jedna – pozornie niegroźna infekcja matki, by zdrowie lub nawet życie dziecka znalazło się w niebezpieczeństwie. Dlatego dowiedz się, które choroby stają się zagrożeniem, gdy zajdziesz w ciążę i co robić, gdy zauważysz u siebie pierwsze ich objawy.

Grypa

U kobiet niebędących w ciąży grypa może spowodować powikłania, ale najczęściej kończy się na kilku trudnych dniach. Gdy jednak choroba dotknie kobietę we wczesnej ciąży, u płodu może dojść do powstania wad. Grypa plus późna ciąża mogą z kolei skutkować przedwczesnym porodem i niską wagą dziecka.
Jak rozpoznać i postępować? Grypę odróżnisz od przeziębienia tym, w jakim tempie pojawiają się objawy. W przebiegu przeziębienia mamy najpierw „wstęp” z katarem i nieco kiepskim samopoczuciem. Grypa niemal od razu „zwala z nóg”. Katar wcale nie musi się pojawić, zawsze jednak mamy do czynienia z wysoką gorączką.
Co robić, gdy rozpoznasz u siebie początki grypy? Chociaż leczenie jej jest bardzo trudne, udaj się do lekarza po poradę. Nie bierz też leków „na własną rękę”- mogą zaszkodzić dziecku bardziej, niż sama infekcja.

Różyczka

Jest jedną z bardziej niebezpiecznych chorób u kobiet spodziewających się dziecka. Chorującej przyszłej mamie nic nie grozi, ale jeśli różyczka pojawia się na początku ciąży, malec może przyjść na świat z licznymi wadami wrodzonymi.
Jak rozpoznać i postępować? Przede wszystkim uspokójmy – większość z nas chorowała na różyczkę w okresie dziecięcym lub była szczepiona na tę chorobę. Jeśli jednak ty nie jesteś uodporniona, objawy rozpoznasz dość szybko. Na początku przypominają przeziębienie, po kilku dniach pojawiają się delikatne, różowe krostki, a węzły chłonne powiększają się.
Jedynym rozsądnym wyjściem jest w takiej sytuacji jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem. Ginekolog skieruje cię na badania, wyznaczające poziom przeciwciał w organizmie.
Uwaga! Zakażenie powyżej 17 tygodnia ciąży wiążą się ze znacznie mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia wad u dziecka.

Choroba bostońska

Czyli tzw. „bostonka”. Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet we wczesnej ciąży – może doprowadzić do obumarcia płodu i poronienia.
Jak rozpoznać i postępować? Objawy „bostonki” zbliżone są do tych, które wywołuje ospa – pojawiają się małe krostki wypełnione surowiczym płynem. Jednak w przypadku choroby bostońskiej pojawiają się one w nietypowych miejscach: w ustach i na dłoniach, po ich wewnętrznej stronie.
Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę bostońską, czym prędzej skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. Pamiętaj, że istnieje tylko 30% ryzyka, że twoje dziecko zarazi się chorobą.

Ospa wietrzna

Jeśli tylko przechodziłaś ją w dzieciństwie, możesz czuć się spokojna – jednorazowe zachorowanie daje już pełną odporność. Jeśli jednak tak nie jest, a ty jesteś na początku ciąży – unikaj skupisk ludzi i kontaktu z chorymi dziećmi. Ospa w ciąży może skutkować powstaniem wad u dziecka lub jego śmiercią jeszcze w okresie ciąży.
Jak rozpoznać i postępować? Pierwszymi objawami ospy będzie stan podgorączkowy, poczucie osłabienia, w końcu pojawienie się (na całym ciele) małych, czerwonych krostek wypełnionych płynem surowiczym.
Chociaż na ospę nie ma lekarstwa, jak najszybciej udaj się do swojego lekarza. Musisz też wiedzieć, że bardziej zaawansowana jest ciąża, tym większe ryzyko dla dziecka. Szczególnie niebezpieczne jest zachorowanie w ostatnich dniach przed porodem.

Cytomegalia

Cytomegalia jest bardzo niebezpieczną i podstępną chorobą. Często nie daje objawów, ale grozi np. upośledzeniem wzroku albo słuchu u dziecka. Obecnie kobiety w ciąży są regularnie badane pod kątem ilości przeciwciał cytomegalii.
Jak rozpoznać i postępować? Objawy cytomegalii są albo żadne, albo podobne do przeziębienia – jest to kaszel, stan podgorączkowy, osłabienie. Niestety nie istnieje żaden sposób leczenia choroby w trakcie ciąży.

Listerioza

Listeriozą możemy zarazić się poprzez zjedzenie np. zanieczyszczonego bakteriami mięsa. Objawy są ogólne (osłabienie, gorączka), więc choroba często nie zostaje wcześnie zdiagnozowana. W przypadku ciężarnych jest groźna, ponieważ może spowodować poronienie albo doprowadzić do przedwczesnego porodu.
Jak rozpoznać i postępować? Chociaż objawy są niejednoznaczne, warto zrobić badanie na listeriozę – zwłaszcza, gdy u przyszłej mamy długo utrzymuje się gorączka. Koniecznością jest też udanie się do ginekologa – listeriozę w ciąży leczy się antybiotykami.
Uwaga! Pamiętaj, że unikniesz zarażenia, jeśli będzie dokładnie myła warzywa, owoce i mięso. Nie jedz też surowych ryb albo np. tatara.

Toksoplazmoza.

O ile u kobiet niebędących w ciąży toksoplazmoza nie powoduje większego zagrożenia, o tyle w przypadku ciężarnych zakażenie może skutkować wadami płodu albo jego śmiercią. Zarażamy się głównie poprzez jedzenie nieumytych warzyw, owoców albo zakażonego mięsa. Także kontakt z odchodami kota (np. podczas mycia kuwety) może skutkować infekcją.
Jak rozpoznać i postępować? Na szczęście w okresie ciąży każda przyszła mama przechodzi regularne badania pod kątem zarażenia toksoplazmozą – to konieczne z uwagi na brak objawów infekcji. Jeśli rzeczywiście okaże się, że ciężarna przechodzi „świeżą” infekcję, konieczne jest zastosowanie antybiotyków.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x