28 października 2016

W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ciąża i poród oraz kiedy udać się do ginekologa. Poza tym zdobędziesz podstawowe umiejętności opieki nad noworodkiem.

Zajęcia w szkole rodzenia są szczególnie polecane osobom, które po raz pierwszy zostaną rodzicami. Na kurs możesz iść sama, z partnerem, mamą lub przyjaciółką.

Przebieg ciąży i połogu w pigułce

Okresowi ciąży często towarzyszy silny stres. Jeśli wcześniej nie rodziłaś, nie masz pojęcia, co cię czeka i jak będzie wyglądało twoje życia przez kolejne miesiące. Szkoła rodzenia to dobre miejsce, by poznać etapy i przebieg ciąży oraz okresu połogu. Szkolenie prowadzą doświadczeni trenerzy, którzy opowiedzą o rozwoju płodu oraz zwrócą uwagę na ewentualne powikłania. W ten sposób dowiesz się, jakie zmiany w twoim organizmie będą zachodzić w kolejnych tygodniach ciąży, kiedy iść do ginekologa i jakie badania wykonać. Nauczysz się również rozpoznawać niepokojące symptomy, do których należy krwawienie z dróg rodnych lub przewlekłe bóle brzucha. Wiedza ta pozwoli ci szybko zareagować w przypadku zagrożenia ciąży. Szkoła rodzenia będzie też skarbnicą wiedzy na temat odpowiedniej diety, ćwiczeń fizycznych dla kobiet ciężarnych i pielęgnacji ciała.

Co powinno się znaleźć w wyprawce dla dziecka?

W sklepach możesz kupić mnóstwo produktów dla niemowląt. Nie zawsze wiadomo, jak je stosować, do czego służą i które są najlepsze. Problem pomogą rozwiązać zajęcia w szkole rodzenia. Podstawowym punktem na każdym kursie jest wykład dotyczący wyprawki dla dziecka. Może być prowadzony przez pielęgniarkę, która opowie kosmetykach, żywności, produktach do kąpieli, wózkach, pościeli, ubraniach, łóżeczkach i zabawkach. Na zajęciach często pojawiają się też producenci artykułów dla niemowląt, oferujący swoje usługi. Podczas wizyty otrzymasz próbki produktów (głównie kosmetyków i żywności) lub obejrzysz i przetestujesz niektóre z nich (na przykład wózki lub ubranka).

Poród i połóg krok po kroku

Lęk przed porodem jest normalną reakcją podczas ciąży. Prawdopodobnie wiele słyszałaś na temat bólu, braku intymności oraz nieodpowiednim zachowaniu personelu medycznego w tym szczególnym dla ciebie dniu. W szkole rodzenia trenerzy przedstawią ci różne metody rodzenia (na przykład domowe, rodzinne, ze znieczuleniem lub w wodzie) oraz ich zalety i wady. W ten sposób będziesz mogła wybrać odpowiedni dla siebie typ. Ponadto prowadzący doradzą, co zabrać do szpitala, jak oddychać w czasie porodu i która pozycja będzie najwygodniejsza.

Jak opiekować się noworodkiem?

Jeśli po raz pierwszy zostałaś mamą, możesz nie mieć pojęcia o opiece nad noworodkiem. Na zajęciach w szkole rodzenia zdobędziesz umiejętności przewijania, karmienia, trzymania, kąpania i pielęgnacji dziecka. Dowiesz się również, jakie są zalety karmienia piersią oraz jak radzić sobie z kolką czy ząbkowaniem. Ćwiczenia wykonuje się na specjalnych lalkach, które wagą, wielkością i posturą przypominają noworodka. Na te zajęcia możesz zabrać partnera. Gdy na świecie pojawi się wasze dziecko, oboje będziecie przygotowani, by się nim zajmować.

Jedna odpowiedź do “Czego uczy szkoła rodzenia?”

Dodaj komentarz