2 października 2016

Mija już miesiąc odkąd twój maluch stał się dumnym przedszkolakiem. Jednak codziennie rano słyszysz, że nie za bardzo chce mu się wstawać i iść do przedszkola. W przedszkolnym korytarzu nie udaje Ci się uniknąć przytulania i kilku łez. Jak zatem stwierdzić, czy Twoja pociecha źle się czuje w swojej grupie, czy może to marudzenie to taki przedszkolny rytuał?

Chętnie chodzi do przedszkola

Często zdarza się, że choć przy budzeniu dziecko marudzi i nie chce iść do przedszkola, to jednak wstaje bez szczególnych oporów i szybko robi wszystko, co trzeba, by wyjść z domu. Bardziej doświadczeni rodzice znają takie sytuacje przede wszystkim z miesięcy zimowych, kiedy malec wstaje w „środku nocy”. Zazwyczaj jednak to marudzenie jak i łezka przed wejściem do sali szybko mijają i to znak, że w przedszkolu nie jest źle.

Nie chce wracać do domu

Choć to wydaje się dziwne, to są maluchy, które nie chcą wracać do domu z przedszkola. W przedszkolnej grupie mają rówieśników, z którymi doskonale się rozumieją i dobrze się czują. Jeśli twoje dziecko należy do tej grupy to powinnaś się cieszyć.

Stale opowiada o przedszkolu

Dzieci nie lubią mówić o tym, co jest dla nich nieprzyjemne. Jeśli więc Twoja pociecha bez przerwy mówi o tym, co jej się przydarzyło w przedszkolu oznacza to, że polubiła to miejsce.

Przynosi przedszkole do domu

Maluchy bardzo szybko i dużo uczą się w przedszkolu. Tam poznają nowe piosenki i nieznane dotychczas formy plastyczne. Tą wiedzą dzieci bardzo chętnie dzielą się z najbliższymi w domu. Skorzystaj z zapału i wiedzy swojej pociechy i zacznij uczyć się od niej przedszkolnych rzeczy.

Zabawy w przedszkole

Dzieci przynoszą z przedszkola nie tylko umiejętności, które tam poznały, ale również wiele zachowań zaobserwowanych w tym miejscu. Często bawią się w swoim pokoju czy z innymi dziećmi przenosząc znane zachowania na grunt zabaw. Jeśli przyjrzysz się dokładniej zabawom swojej pociechy będziesz mogła zaobserwować, które dzieci z grupy lubi, a których nie za bardzo. W ten sposób można też podejrzeć jak do podopiecznych zwracają się opiekunowie. Choć zabawa dzieci nie może być jedynym wskaźnikiem, że w przedszkolu dzieje się dobrze czy źle, to warto ją obserwować.

Rodzie często boją się, że malec, który nie chce wstać do przedszkola czy płacze przy rozstaniu z mamą nie daje sobie rady w grupie. Nie zawsze tak jest. Warto pamiętać, że zachowanie dziecka w gronie znajomych i w obcej grupie bardzo się różnią od siebie. Często jest tak, że zaraz po wejściu do sali przedszkolnej łzy wysychają a buzia rozświetla się uśmiechem.

Jedna odpowiedź do “Po czym poznać, że Twoje dziecko polubiło przedszkole?”

Dodaj komentarz