24 sierpnia 2016

Jak można zaobserwować mamy są zazwyczaj bardziej zmęczone niż ojcowie. Naukowców zaczęło zastanawiać dlaczego tak się dzieje? Przecież zarówno jeden jaki i drugi rodzic najczęściej pracuje ale także zajmuje się domem i dziećmi. Jak się jednak okazuje ta równość nie jest równa.

Z badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że mózg kobiet działa inaczej niż mózg mężczyzny. Wyniki te z pewnością nie są rewolucyjne. Jak się jednak okazuje w zależności od codziennych działań podejmowanych przez mamy i ojców ich organizmy potrzebują różnej ilości snu. Zgodnie z wynikami badań kobiety nastawione są wielozadaniowo. Często wykonują równocześnie zadania związane z praca zawodową, utrzymaniem domu oraz opieką nad dziećmi. Tak duża różnorodność zadań sprawia, że kobiecy mózg pracuje intensywniej niż męski, a to z kolei zwiększa potrzebę odpoczynku w postaci snu.

Jak można się jednak spodziewać bardzo trudno jest w pełni zaspokoić potrzebę snu w przypadku mam. Poza tym, że zazwyczaj później chodzą spać, ze względu na ilość swoich obowiązków, to dodatkowo wcześniej wstają – co także wiąże się z ich codziennymi zadaniami. Ponadto zwyczajowo to właśnie kobiety wstają w nocy do dzieci, karmią je, poją czy uspokajają, co wyraźnie skraca czas ich snu.

Ze względu na inny sposób funkcjonowania kobiet i mężczyzn mamy potrzebują większej ilości snu niż tatusiowie. Tyle tylko, że badania nie mówią jak do tego doprowadzić. Złośliwi twierdzą, że kolejni badacze powinni dowiedzieć się w jaki sposób zwiększyć ilość przespanych godzin, kiedy ma się na głowie prace, dom i dwójkę dzieci? A może ktoś wpadnie na pomysł jak wyspać się z niemowlęciem w domu?

Dodaj komentarz