WydarzeniaŁódź: Jak stworzyć ilustrację do bajki?... napisanej ludzkim językiem łódzkim

Łódź: Jak stworzyć ilustrację do bajki?… napisanej ludzkim językiem łódzkim

21 i 28 września o godz. 15:00 w Empiku w Manufakturze oraz 22 i 29 września o godz. 15:00 w Muzeum Miasta Łodzi odbędą się warsztaty plastyczne zatytułowane „Jak stworzyć ilustrację do bajki?”. To kolejna odsłona projektu „Ludzki język łódzki” organizowanego od sierpnia b.r. przez Muzeum Miasta Łodzi.

Na wszystkie warsztaty wstęp jest wolny, natomiast w muzeum obowiązują zapisy pod nr tel. 42 254 90 40 lub mailem p.dzwonkowska@muzeum-lodz.pl.

W drugiej części projektu „Ludzki język łódzki”, na którą złożą się warsztaty plastyczne, będą mogły wziąć udział dzieci w wieku 5–12 lat. Pod okiem pracowników muzeum mali uczestnicy będą tworzyć ilustracje do tekstów napisanych wcześniej przez dorosłych gości Muzeum Miasta Łodzi. „Zajęcia będą składały się z ćwiczeń językowych i plastycznych. Ich efektem będzie rozwinięcie słownictwa i zdolności komunikacyjnych u dzieci oraz przełożenie ich na język sztuki” – opowiada prowadząca warsztaty Paulina Dzwonkowska. „Jury złożone z Dyrekcji Muzeum Miasta Łodzi i konsultantów merytorycznych projektu wytypuje najlepsze prace plastyczne, które zostaną opublikowane w książeczce wydanej przez Muzeum Miasta Łodzi” – dodaje.

Zakończyło się już przyjmowanie zgłoszeń do konkursu na najlepszą bajkę dla dzieci. „Wczorajszy dzień, czyli 16 września, był ostatnim dniem przyjmowania zgłoszeń w Muzeum Miasta Łodzi” – mówi Anna Łagodzińska, koordynatorka projektu. „Do tej pory zarówno pocztą jak i osobiście dostarczono nam około 60 prac. Czekamy jeszcze na przesyłki pocztowe, gdyż o zakwalifikowaniu do konkursu decyduje data stempla pocztowego” – dodaje. Po ostatecznym policzeniu i sprawdzeniu zgłoszeń pod kątem formalnym, prace zostaną przekazane do oceny jury. Werdykt poznamy 10 listopada podczas uroczystego finału akcji.

Pierwsza część projektu „Ludzki język łódzki” odbyła się w sierpniu b.r. Złożyły się na nią warsztaty literackie dla dorosłych, w trakcie których uczestnicy pod okiem ekspertek (pisarki Grażyny Bąkiewicz, językoznawczyni prof. Elżbiety Umińskiej-Tytoń oraz biblioterapeutki Bogusławy Walenty) uczyli się, jak napisać bajkę dla dzieci. „W warsztatach dla dorosłych łącznie wzięło udział kilkudziesięciu uczestników” – opowiada Paulina Dzwonkowska, koordynatorka projektu. „Razem z prowadzącymi zastanawiali się oni nad tym, w jaki sposób w treść bajek można wpleść łódzkie regionalizmy, takie jak migawka czy krańcówka oraz jakich używać sformułowań, by bajki jak najlepiej przemawiały do wyobraźni dzieci” – dodaje.

Projekt Ludzki język łódzki to inicjatywa Muzeum Miasta Łodzi, której założeniem jest uwrażliwienie mieszkańców Łodzi i regionu na piękno poprawnej polszczyzny oraz specyfikę ich regionalnego języka. Punktem wyjścia do działań są łódzkie regionalizmy, a patronem projektu – Julian Tuwim – wirtuoz słowa, który niejednokrotnie w swoich utworach mistrzowsko wplatał wypowiedzi potoczne, dodając im przez to oryginalności i kolorytu. Uczestnicy będą tworzyć opowieści inspirowane twórczością poety, nawiązujące do niej w swobodny sposób np. poprzez opisanie wsi, przez którą szedł Grześ lub też zaplanowanie trasy przejazdu lokomotywy.

Trzy najlepsze prace (zarówno literackie jak i plastyczne) zostaną nagrodzone czytnikami e-booków, a dodatkowo wraz z innymi wybranymi w wyniku konkursu znajdą się w książce wydanej przez Muzeum Miasta Łodzi.

Oprócz zajęć otwartych Muzeum Miasta Łodzi w ramach projektu przeprowadzi warsztaty metodyczne (6 listopada), szkolenia dla nauczycieli w Łodzi i regionie łódzkim z zakresu pracy z regionalizmami na podstawie autorskich scenariuszy lekcyjnych oraz skonstruuje stronę internetową, na której dla wszystkich zainteresowanych dostępne będą narzędzia do dalszej pracy i zabawy, interaktywna gra językowa, słownik gwary łódzkiej oraz biblioteka prac uczestników warsztatów.

Ponadto zostanie także nagrany audiobook zawierający bajki z ilustracją muzyczną. Całość zostanie wydrukowana w 1000 egzemplarzach oraz wręczona uroczyście uczestnikom i gościom finału projektu 10 listopada br. oraz rozesłana do wybranych szkół w regionie, jako punkt wyjścia do zajęć z uczniami.

 

Harmonogram projektu:

05.08.2013 r. rozpoczęcie przyjmowania prac konkursowych

11.08.2013 r. godz. 15:00 Jak napisać dobrą bajkę dla dzieci? – warsztaty literackie dla dorosłych

18.08.2013 r. godz. 15:00 Jak napisać dobrą bajkę po łódzku? – warsztaty literackie dla dorosłych

25.08.2013 r. godz. 15:00 Jak napisać dobrą bajkę z morałem? – warsztaty literackie dla dorosłych

16.09.2013 r. zakończenie przyjmowania prac konkursowych

21.09.2013 r. godz. 15:00 Jak stworzyć ilustrację do bajki? – warsztaty plastyczne w Empiku w Manufakturze

22.09.2013 r. godz. 15:00 Jak stworzyć ilustrację do bajki? – warsztaty plastyczne dla dzieci w siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Poznańskich)

28.09.2013 r. godz. 15:00 Jak stworzyć ilustrację do bajki? – warsztaty plastyczne w Empiku w Manufakturze

29.09.2013 r. godz. 15:00 Jak stworzyć ilustrację do bajki? – warsztaty plastyczne dla dzieci w siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Poznańskich)

10.11.2013 r. Finał projektu – spotkanie z Mistrzem Mowy Polskiej, Krzysztofem Jakubcem; ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą bajkę; wręczenie nagród; prezentacja książki; prezentacja strony internetowej

Projekt „Ludzki język łódzki” otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w ramach kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Patroni medialni projektu: Czasdzieci.pl, Halolodz.pl, Kalejdoskop, Miastodzieci.pl, Radio Łódź, Tvp3 Łódź, Kulturaonline.pl, Empik.

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x