Masz w domu pamiątki z Bałut? Przynieś je do muzeum!

0
166

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza łodzian do włączenia się w przygotowania nowej wystawy „Bałuty – mitologia/faktografia” planowanej z okazji 100-lecia przyłączenia Bałut do Łodzi.

Do aranżacji ekspozycji muzeum poszukuje przedmiotów, które wiążą się z historią tej dzielnicy. Wszyscy byli lub obecni mieszkańcy Bałut, którzy mają ciekawe pamiątki i chcieliby zaprezentować je w muzeum, proszeni są o kontakt z Marcinem Szymańskim z Działu Historii pod numerem telefonu 42 254 90 28 lub mailem m.szymanski@muzeum-lodz.pl.

„Poszukujemy fotografii miasta lub zdjęć rodzinnych, pocztówek, dokumentów urzędowych
i osobistych takich jak np. akty stanu cywilnego, legitymacje, dyplomy. Interesują nas także przedmioty użytku codziennego, które mają wartość sentymentalną – dzięki nim chcemy na wystawie oddać klimat minionych czasów. Tego typu rzeczy łodzianie często mają w swoich domach nawet
o tym nie wiedząc. Leżą zakurzone i zapomniane w piwnicach lub na strychach. A choć z pozoru mogą wyglądać na nieprzydatne, często okazują się ważnymi „świadkami historii”. Takie rzeczy mogą stać się przyczynkiem do opowieści o życiu w tej dzielnicy, charakterystycznych sposobach pracy czy spędzania wolnego czasu” – opowiada Marcin Szymański, kurator projektu. „Przedmioty byłyby wypożyczone od sierpnia do października 2015, a później zwrócone właścicielom” – dodaje.

Bałuckie mity i fakty

„Bałuty – mitologia/faktografia” to projekt realizowany przez Muzeum Miasta Łodzi z okazji
100. rocznicy przyłączenia Bałut do Łodzi. Złożą się na niego realizowane od maja
do października 2015 r.: mobilna wystawa czasowa, wystawa plenerowa, konferencja i wydawnictwo naukowe oraz program działań edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Wszystkie wydarzenia ukażą losy Bałut przez pryzmat zmian przestrzennych, społecznych, kulturowych oraz administracyjnych, jakim były one poddawane na przestrzeni dziejów. Inauguracja projektu nastąpi w Noc Muzeów – 18 maja 2015 r.

Bałuty w plenerze

Planszowa wystawa plenerowa stanowić będzie vademecum wiedzy o Bałutach i uzupełnienie informacji przedstawionych na wystawie czasowej w siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi.
Na planszach z infografikami przedstawiona będzie skrócona historia Bałut. Inauguracja wystawy nastąpi podczas Nocy Muzeów (18 maja 2015 r.). Później będzie ona prezentowana na Bałutach
– w miejscach publicznie dostępnych.

Bałuty w pałacu

Na wystawie czasowej w siedzibie muzeum, Pałacu Poznańskich, w układzie problemowo-chronologicznym przedstawiona zostanie historia Bałut w poszczególnych etapach rozwoju, kończąc na współczesności. Dzięki nowoczesnej aranżacji (m. in. mapa interaktywna) zwiedzający samodzielnie poznają najciekawsze miejsca na tym terenie. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na mieszkańców tego obszaru i wybrane aspekty ich życia, takie jak: warunki życia, handel, religia itp. Wystawa zakłada również wywołanie specjalnej przestrzeni wymiany myśli i obiektów
z mieszkańcami. Część eksponatów na wystawie pochodzić będzie właśnie od samych mieszkańców Łodzi, a pozyskane obiekty będą uzupełnione szerszym kontekstem.

Bałuty jako przedmiot nauki

Zwieńczeniem wystawy będzie konferencja naukowa poświęcona dziejom Bałut w ujęciu interdyscyplinarnym: historycznym, kulturowym, architektonicznym. Muzeum Miasta Łodzi opublikuje tom zawierający artykuły przedstawione podczas obrad. Wstęp na konferencję będzie otwarty.

Bałucka edukacja

W ramach projektu „Bałuty – mitologia/faktografia” Muzeum Miasta Łodzi planuje także podjęcie działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i dorosłych, które będą prowadzone zarówno
w siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi, jak i w przestrzeni miasta oraz ogrodu Pałacu Poznańskich. Mieszkańcy Bałut zostaną zaproszeni do współtworzenia efektów projektu: osobistych map i przewodników po dzielnicy, które następnie będą prezentowane w pracowni edukacyjnej Muzeum Miasta Łodzi jako odrębna wystawa łodzian. Pierwsze aktywności edukacyjne zostaną podjęte w maju podczas Nocy Muzeów oraz Senioraliów 2015.

Pocztówka_ze_zbiorów_MMŁ

Bałuty – jedna z najważniejszych części Łodzi. Choć włączona w jej granice administracyjne dopiero
w 1915 roku, już na wiele lat wcześniej stanowiła jeden organizm miejski ze swoją sąsiadką. Stulecie włączenia Bałut w granice Łodzi to doskonała okazja, by opowiedzieć szerzej o tym obszarze, który, choć dobrze znany, dla wielu wciąż jest tajemniczy. Kwestią sporną są nawet jego granice – kiedyś wieś o określonym kształcie, potem dzielnica, a obecnie osiedle administracyjne. W świadomości mieszkańców funkcjonuje zazwyczaj ten ostatni obszar.

Muzeum Miasta Łodzi jako jedna z największych instytucji kultury na tym terenie, znajdująca się
na pograniczu Bałut i Starego Polesia pragnie zaprezentować procesy, które zachodziły na tym obszarze, a ich skutki widoczne są do dnia dzisiejszego. Projekt poprzez opowieść o historii Bałut dotknie większych problemów, aktualnych również dziś. Tytułowy „nowy zapis” to w kontekście Bałut dzisiejsza tkanka miejska, pod którą znajdziemy jednak ślady minionych dni i ludzi. Odsłaniając kolejne warstwy dotrzemy do źródeł Bałut z ich specyficzną kulturą, poczuciem odrębności, regionalizmami i innymi elementami.

Dodatkowych informacji udziela:

Marcin SzymańskiKoordynator projektu

m.szymanski@muzeum-lodz.pl

(42) 254 90 28

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments