22 lipca 2016

Okres ciąży bardzo nadwyręża organizm kobiety. Poród to także ogromny wysiłek. Po tym wszystkim potrzebny jest odpoczynek. Taką chwilą wytchnienia i uspokojenia się jest okres połogu.

 

Czym jest połóg?

Połóg to okres 6 tygodni po porodzie. Jest to czas, podczas którego organizm kobiety regeneruje się po porodzie. W ciągu tych 6 tygodni goją się rany krocza, które powstały podczas porodu siłami natury, zarasta także blizna po cesarskim cięciu. Ponadto w tym czasie mama przyzwyczaja się do swojego dziecka, zaczyna poznawać jego potrzeby i to w jaki sposób malec je wyraża. Czas ten pozwala również na powolne unormowanie rytmu dobowego dziecka i mamy.

 

Jedz smacznie i zdrowo

Połóg to przede wszystkim czas na odzyskanie sił, stąd też bardzo ważne jest odpowiednie odżywianie. Pamiętaj, aby w tym czasie nie stosować drakońskich diet mających na celu pozbycie się nadliczbowych kilogramów po ciąży. Teraz jest czas przede wszystkim na zdrowe potrawy. W Twojej diecie powinny znaleźć się owoce i warzywa, ale również nabiał, mięso, drób i ryby. Oczywiście wszystko w rozsądnych ilościach. W miarę możliwości postaw na równomierne rozłożenie posiłków w ciągu dnia. Nie zawsze jest to łatwe, niemniej jednak odpowiedni rytm dobowy to podstawa w koegzystencji mamy i noworodka.

 

Dużo snu

Mądrością wielu młodych mam jest wykorzystanie każdej wolnej minuty na sen. W okresie połogu regeneracja sił jest bardzo ważna, a jak się można przekonać spanie z maluszkiem w domu nie jest łatwe. Niektóre dzieci przesypiają spokojnie noc budząc się jedynie na karmienie, ale są też takie, dla których noc to idealny czas na harce. Dlatego korzystaj z każdej chwili, gdy Twój malec śpi i zdrzemnij się wraz z nim.

 

Proś o pomoc

Życie z noworodkiem nie jest łatwe, warto się na to przygotować wcześniej. Malec płacze i marudzi, nie chce spać w nocy  a za to przesypia cały dzień itd. Nagle okazuje się, że nie masz ani siły ani ochoty na sprzątanie, gotowanie oraz inne prace domowe. Jeśli tak się dzieje nie bój się prosić o pomoc. Tata maluszka może posprzątać w domu, a babcie pomóc w przygotowaniu obiadu. Dla nich to niewiele za to dla Ciebie chwilka odpoczynku.

 

Pamiętaj o wizytach lekarskich

Połóg to czas odzyskiwania sił, ale również obkurcza się w tym czasie macica i organizm wraca do normy po ciąży. Aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku pod koniec okresu połogu powinnaś iść na wizytę do lekarza ginekologa, który sprawdzi czy wszystko jest w porządku. Jeśli jednak pojawią się objawy, które Ci zaniepokoją np. ból czy zwiększone krwawienie nie czekaj na wyznaczoną datę wizyty tylko zgłoś się do lekarza wcześniej.

Jedna odpowiedź do “Połóg czas dla mamy i dziecka”

Dodaj komentarz