10 maja 2013

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem rozmaitych materiałów do remontu wnętrz, jednak w przypadku dziecka z alergią nie możemy swobodnie korzystać ze wszystkich tych produktów. Podpowiadamy na które składniki chemiczne należy uważać urządzając pokój małego alergika.

Malowanie ścian

Idealnie gładkie ściany to mniej kurzu i możliwość łatwiejszego utrzymania ich w czystości. Najlepiej wyrównać ścianę gładzią gipsową lub przy pomocy przykręcanych płyt kartonowo-gipsowych. Unikać należy tynków strukturalnych – brud i kurz, który osadza się w ich zagłębieniach jest trudny, a nawet  niemożliwy do usunięcia.

Zwykłe farby zwierają rozpuszczalniki, żywice barwniki, które mogą uczulać, dlatego zamiast nich użyj farb akrylowych rozcieńczalnych wodą, a nie rozpuszczalnikiem. Podczas schnięcia nie wydzielają szkodliwych substancji i pozostawiają na ścianie gładką, łatwą do zmywania powłokę. Ściany pomalowane tego typu farbą można w razie potrzeby przemywać wodą. Uważaj na farby ekologiczne, ze względu na zawartość w swoim składzie substancji pochodzenia roślinnego, jak terpentyna czy kalafonia, także mogą wywołać uczulenie.

Do malowania ścian w pokoju dziecka z alergią najlepiej użyj farb antyalergicznych. Najbezpieczniejsze są produkty posiadające atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz farby pochodzące z krajów UE, opatrzone znakiem Eco-Label, a także ze Skandynawii i Niemiec posiadające znak błękitnego anioła. Wymienione oznaczenia są gwarancją, że produkty te nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji.

Uwaga! Unikaj tapet, pod ich poodklejanymi brzegami mogą rozwijać się grzyby i pleśnie.

ecolabelaniol

Podłoga

Najlepszym rozwiązaniem dla alergika jest podłoga z drewna. Świetnie sprawdzą się tu gotowe do montażu drewniane panele lub parkiet polakierowany lakierem akrylowym rozpuszczalnym w wodzie. Drewniana podłoga to niestety spory wydatek. Jeśli masz ograniczone fundusze możesz rozważyć zakup wykładziny z włókien sztucznych, którą (jeśli nie przytwierdzisz na stałe do podłogi) będziesz mogła zdjąć i wyczyścić.  Nie kupuj drewnopodobnych paneli laminowanych – przyciągają kurz, mogą być klejone szkodliwym klejem, wydzielać szkodliwe opary. Walce z alergią nie sprzyjają również dywany – trudno utrzymać je w czystości, szybko mogą stać się groźnym siedliskiem kurzu i pleśni.

Meble

Pamiętaj, że sprzęty domowe łatwo się kurzą – im mniej ich w pokoju dziecka z alergią, tym mniej miejsca na kurz. Ze względu na kurz unikaj mebli tapicerowanych.  Najodpowiedniejsze do pokoju malucha z alergią będą meble wykonane z drewna – są łatwe do umycia i pozbawione szkodliwych substancji. Meble z płyt wiórowych zawierają toksyczne formaldehydy, które mogą uczulać. Lepiej zrezygnować z otwartych półek i ustawiania na nich książek i zabawek. Błyskawicznie osiada na nich kurz. Zabawki najlepiej przechowywać w zamykanych szafkach lub pudłach z zamknięciem.

Zamiast ciężkich zasłon, w których łatwo gromadzi się kurz zastosuj rolety i lekkie firanki, które zatrzymają napływające do pokoju pyłki. Zrezygnuj z kwiatów doniczkowych – w ziemi kwiatowej rozwijają się zarodniki grzybów pleśniowych.

Autor: Aleksandra Cegielska

Dodaj komentarz