PoradnikJak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Jednym z obowiązków rodziców jest zachęcenie swojego dziecka do uprawiania sportu. I nie ma tu mowy o zmuszaniu czy na siłę wożeniu na zajęcia na przykład z karate. Chodzi o to, aby zaszczepić w dziecku bakcyla do aktywności fizycznej. W czasach kiedy tak wiele jest dzieci z otyłością to ważne, aby się ruszały. Dzięki temu zachowają długo sprawność i zdrowie. To wcale nie jest łatwe zadanie. Jak tego dokonać?

Bądź wzorem
Tak maluch najszybciej się nauczy. Zresztą wszystkiego, nie tylko chęci do uprawiania sportu. Ciężko będzie Ci namówić dziecko do aktywności fizycznej kiedy Ty najchętniej wolny czas spędzasz przed telewizorem w dodatku w ręce z jakąś słoną przekąską. Ale jeśli kiedy tylko możecie urządzacie sobie rowerowe wycieczki, czy na ogródku ustawiacie tor przeszkód i robicie wyścigi. Jeśli każdą wolną chwilę spędzacie w ruchu to dla dziecka to będzie normą i wejdzie mu to w nawyk.

Działanie przede wszystkimi
Ciągłe tłumaczenie dziecku jak zdrowy jest ruch, który zapobiega wielu chorobom może nudzić i zniechęcić dziecko. Zamiast krzyczeć na dziecko, żeby wreszcie odeszło od komputera lepiej zachęcić je jakąś aktywną rozrywką.

Sport jako przyjemność
Nie najlepiej jeśli nauczyciele WFu w szkole za, na przykład, spóźnienie karzą robić dodatkowe dziesięć pompek czy dwa okrążenia wokół boiska. Wówczas dziecku sport będzie kojarzyło się wyłącznie jako kara. I to skojarzenie może towarzyszyć mu również w dorosłym życiu. Najważniejsze to skupić się na tym, żeby dla dziecka sport był przede wszystkim przyjemnością. Warto wówczas wybrać się w słoneczny dzień do parku pojeździć wspólnie na rolkach, rowerze czy deskorolce. Można również zabrać paletki do badmintona lub piłkę. A żeby jeszcze bardziej zachęcić dziecko do takiej aktywności można zadbać o to, aby sprzęty sportowe same zachęcały do ich użycia. Pomóc w tym mogą kolorowe rolki, super koszyk zamontowany do roweru lub deskorolka ze świecącymi kółkami.

Sport jako rozrywka
To przede wszystkim. Sport ma sprawiać dziecku radość. Nie pozwól, aby ambicje przysłoniły zdrowy rozsądek. Twoje dziecko nie musi jeździć na olimpiady i brać udziału w zawodach. Jeśli nie dobiega do mety jako pierwszy to nic. To jest nie ważne. Ważne natomiast, że w ogóle biega. Nie zmuszaj też swojej pociechy do uprawiania konkretnej dziedziny. Nie zapisuj syna na zajęcia z piłki nożnej, ani córki na balet jeśli nie znoszą tego robić. Twoja córka woli skakać na skakance, a syn godzinami jeździć na hulajnodze? To wspaniale. Każdy wybiera taki sport jaki sprawia mu frajdę. Pozwól, aby samo dokonywało wyboru.

Jeśli jednak uwielbia grać w siatkówkę i chce być najlepszym zawodnikiem w drużynie to zrób wszystko, żeby mu to umożliwić. Zapisz go na zajęcia dodatkowe, zabieraj na mecze i bądź jego najwierniejszym fanem, który zawsze wspiera i motywuje.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x