Łódź: Premiera spektaklu „Momo” w Teatrze Pinokio

0
81

11 lutego 2012 roku, w Teatrze Lalki i Aktora Pinokio odbędzie się premiera spektaklu „Momo”, na motywach powieści Michaela Endego pt.: „Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony czas”.
Dlaczego tak często mylimy sprawy pilne ze sprawami Ważnymi? Dlaczego brakuje nam czasu na odwiedzenie chorego dziadka, rozmowę z przyjaciółmi, albo na posłuchanie śpiewu ptaków? Mała dziewczynka Momo z pomocą żółwia Cichego odkrywa straszliwą prawdę – za nasz brak czasu odpowiedzialna jest tajna organizacja –  Kasa Oszczędności Czasu i jej pracownicy Szarzy. Ponure postaci w szarych uniformach odbierają nam cenne minuty, godziny i całe lata,  niszczą relacje międzyludzkie i sprawiają, że pochłonięci wyłącznie pracą stajemy się  coraz bardziej smutni i samotni. Czy można  odzyskać stracony czas? Czy Momo uda się uratować mamę i przyjaciół, którzy dostali się w łapy Szarych?

adaptacja tekstu: Maria Wojtyszko
reżyseria: Daria Kopiec
choreografia: Jacek Owczarek
scenografia: Matylda Kotlińska
muzyka: SzaZa – Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki
reżyseria świateł: Bary

Obsada: Aleksandra Wojtysiak, Ewa Wróblewska, Łukasz Bzura, Piotr Szejn, Włodzimierz Twardowski, Krzysztof Ciesielski, Anna Sztuder-Mieszek, Danuta Kołaczek, Anna Woźniak-Płacek.

Spektakl przy współudziale tancerzy Pracowni Fizycznej: Krzysztof Skolimowski, Wojtek Łaba, Joanna Jasińska, Urszula Parol, Kama Kosecka, Paweł Grala, Aleksandra Klimiuk, Kasia Wolińska, Aneta Jankowska.

Premiera: 11 Lutego 2012 r.

Daria Kopiec – reżyserka, scenarzystka, autorka filmów animowanych, wideoklipów i spektakli teatralnych. Absolwentka animacji filmowej i filmowych efektów specjalnych na Wydziale Operatorskim PWSTiTv w Łodzi. Stażystka w La Cambre École National Superieure Des Arts Visuels w Brukseli. Reżyserka i dyrektor artystyczny studenckiego „Teatru Nieobliczalnego”.

Pracownia Fizyczna jest grupą założoną przez Jacka Owczarka w lutym 2009 roku w Łodzi. Bazując na improwizacji i technikach tańca współczesnego, członkowie Pracowni sięgają po różnorodne formy ruchu i środki wyrazu, starając się jak najpełniej eksplorować możliwości własnego ciała. Głównym polem działania jest proces twórczy. W przestrzeni wymiany i realizacji tak indywidualnych, jak i wspólnych pomysłów powstają spektakle i inne zdarzenia sceniczne. Tancerze Pracowni są również pedagogami tańca, którzy stale współpracują z teatrami i instytucjami kultury w całym kraju. Grupę współtworzą studenci i pedagodzy specjalności choreografia i techniki tańca Akademii Muzycznej w Łodzi.

SzaZa – muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie tylko skrajnych przeciwieństw: hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów, zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień”. Czasem ich występy przybierają formę groteski, mrocznej zabawy, performance’u, a czasem niezwykle poważnej i głębokiej wypowiedzi muzycznej, pozostającej jednak w interakcji z publicznością. Istotne staje się tu samo Bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu, uwolnionej.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments