Warszawa: Ćwiczenia z widzenia w Aptece Sztuki

0
74

Po wakacyjnej przerwie, Galeria Apteka Sztuki wznawia cykliczne warsztaty plastyczne dla dzieci, z elementami historii sztuki i zaprasza w każdą niedzielę o godz. 12.30 młodych miłośników sztuki do swojej siedziby przy Al. Wyzwolenia 3/5 w Warszawie. Tematem najbliższego spotkania będzie pejzaż Józefa Chełmońskiego „Babie Lato”, uczestnicy poznają  takie pojęcia, jak linia horyzontu, pierwszy i drugi plan, perspektywa. 

Spotkanie 1 – niedziela, 8 września, godz. 12.30

 ,,Babie lato’’ –  pejzaż Józefa Chełmońskiego

Co to za zjawisko na przełomie lata i jesieni, które nazywamy ,,babim latem’’?.

Spróbujemy je scharakteryzować obserwując pejzaż Józefa Chełmońskiego. Ciepłe barwy, pochmurne niebo, zamglona linia horyzontu. Na pierwszym planie dziewczyna bawiąca się leniwie nitkami pajęczyny. Na drugim planie… pies bacznie przyglądający się stadu krów. Tak budujemy pejzaż! Pierwszy, drugi, trzeci plan i linia horyzontu! Poznamy technikę suchych pasteli, idealnych do rysowania nastrojowych widoków końca lata. Zanurzymy się w klimat ,,babiego lata’’- z dala od miejskiego zgiełku!

Technika: suchy pastel.

Nowe pojęcia i zagadnienia: ,,babie lato”,pejzaż, linia horyzontu, pierwszy i drugi plan, perspektywa.

Spotkanie 2 – niedziela, 15 września, godz. 12.30

,,Portret czy martwa natura? – czyli zabawy z pietruszką Giuseppe Arcimbolda

Patrzysz na obraz i wydaje ci się, że to portret mężczyzny w kapeluszu. Kiedy obrócisz reprodukcję i przyjrzysz się dziełu, zobaczysz że to również martwa natura: warzywa i owoce w ciemnym naczyniu. Z jakich jeszcze przedziwnych elementów zbudować można portret – dowiemy się na naszym spotkaniu. Poznamy malarstwo włoskiego artysty Giuseppe Arcimbolda, który swoja sztuką zaskakuje, intryguje a czasem…trochę przeraża!

Technika: kredka świecowa lub suchy pastel

Nowe pojęcia i zagadnienia: portret, martwa natura, detal,iluzja.

 

Spotkanie 3 – niedziela, 22 września, godz. 12.30

 ,,Pion, poziom……. i co dalej”- czyli trochę o architekturze i nie tylko.

Codziennie przemierzamy ulice naszego miasta, mijając kolejne fasady budynków. Tak, to, co codziennie mijamy po prawej lub lewej stronie ulicy, to właśnie fasada. Zagłębiając się gąszcz ulic wielkiego miasta, spotkamy murale – barwne malowidła na ścianach budynków. Sami też, na zajęciach, przyozdobimy fasadę domu wielkim, barwnym, obrazem. Dowiemy się trochę o rzeczywistości, która jest bardzo blisko nas, ale rzadko przyglądamy jej się w skupieniu.

 Technika: papier, kredki

 Nowe pojęcia i zagadnienia: bryła, fasada, kondygnacja, portal, kolumna, mural, szablon

 

Spotkanie 4 – niedziela, 29 września, godz. 12.30

 ,,Świat chudzielców” czyli Malarz Amadeo Modigliani i rzeźbiarz Alberto Giacometti.

Na zajęciach poznamy dwóch słynnych włoskich artystów. Uprawiali różne dyscypliny sztuki. Pierwszy był malarzem, drugi rzeźbiarzem. Jeden pracował na płaszczyźnie, drugi w przestrzeni. Obejrzymy ich prace i zastanowimy się, co je łaczy. Będziemy działać w przestrzeni lub na płaszczyźnie. Stworzymy małą rzeźbę albo spróbujemy narysować zdeformowaną, wydłużoną postać na kartce papieru. Poznamy magiczne słowa: deformacja i proporcja, które pozwolą nam każdą postać dowolnie „pogrubić” lub „odchudzić”.

Technika: plastelina, drut lub papier i kredka.

Nowe pojęcia i zagadnienia: proporcja, interpretacja, deformacja, kawalet i rusztowanie.

Prowadzenie: Katarzyna A. Jarnuszkiewicz

Ukończyła wydział malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Jacka Sienickiego, ze specjalizacją grafiki warsztatowej w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej. Po studiach uprawiała malarstwo sztalugowe i rysunek. Od roku 1994 zajmuje się również reklamą i grafiką wydawniczą. Autorka programów plastyczno-literackich wprowadzających najmłodszych w świat podstawowych pojęć związanych ze sztuką.

www.katarzynajarnuszkiewicz.art.pl

Zajęcia „Ćwiczenia z widzenia” dla dzieci w wieku 5 -10 lat odbywają się w każdą niedzielę o godz. 12.30, w Galerii Apteka Sztuki – Al.Wyzwolenia 3/5, 00-572 Warszawa.

 

cena: pojedynczy bilet 25 zł
karnet (4 spotkania) 80 zł

Dodatkowe informacje na www.aptekasztuki.eu/projekty/

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments