Aleksander Puszkin w Guliwerze

0
91

Pierwsza w tym roku premiera w Teatrze Guliwer. 14 kwietnia Teatr Guliwer zaprezentuje spektakl „O rybaku i złotej rybce” – wg słynnej baśni Aleksandra Puszkina w tłumaczeniu Juliana Tuwima. Reżyserem spektaklu jest ceniony rosyjski reżyser Jevgenij Ibragimov.

Tym razem teatr sięga po klasyczny repertuar – rosyjską wersję baśni „O rybaku i złotej rybce”, według Aleksandra Puszkina. Rosja baśniowa, bliska poetyce średniowiecznych ikon, folkloru i wielowiekowej tradycji – to obraz zatarty i nieznany młodszej publiczności. Teatr Guliwer przywołuje go w swoim najnowszym spektaklu  wprowadzając widzów w świat magicznej słowiańszczyzny.

Przedstawienie „O rybaku i złotej rybce” odwołuje się do ludowości i tradycji poprzez muzykę i plastyczną oprawę nawiązującą do tradycyjnego malarstwa rosyjskiego. Wizja artystyczna rosyjskiego reżysera przywołuje autentyczne obrazy estetyki rosyjskiego folkloru. Spektakl wykorzystuje technikę lalkową „Marionette a la Planchette” (stołowe lalki żyworęczne).

„Sięgnąłem po puszkinowską wersję znanej wszystkim bajki „O rybaku i złotej rybce”, żeby stworzyć spektakl mądry, nie tylko dla dzieci ale i rodziców. „Bajka” kojarzy się zwykle z historią dla dzieci opowiedzianą na wesoło, a my poprzez sztukę chcemy porozmawiać z widzami na poważanie, chcemy rozmawiać o miłości, pokusie i wybaczeniu. Posługując się metaforą i językiem teatru zaprezentujemy na scenie magiczny świat rosyjskiej baśni.” – opowiada o przedstawieniu Jevgenij Ibragimov.

Jevgenij Ibragimov – reżyser, scenograf, dramaturg. Urodził się na Kaukazie. Już  jako student reżyserii w St. Petersburgu  prezentował swoje spektakle  na festiwalach w Rosji i za granicą. Po studiach jako dyrektor artystyczny syberyjskiego teatru “Skazka” /Abakan/ wyreżyserował ponad 20 spektakli dla dzieci i dorosłych, które brały udział w największych światowych festiwalach teatralnych. W kolejnych latach był dyrektorem teatru lalkowego w Tallinie /Estonia/, a obecnie jest dyrektorem teatru lalkowego “South Bohemian Theater” w Czeskich Budziejowicach i dyrektorem artystycznym Festiwalu Teatrów Lalkowych “Kovtcheg” w Moskwie. Jevgenij Ibragimov jest laureatem licznych nagród teatralnych, współpracuje z wieloma zagranicznymi teatrami, a jego spektakle obejrzała publiczność w Rosji, Australii, Meksyku, Francji, Finlandii, Izraelu, Egipcie, Chinach i wielu innych miejscach na świecie.

Na deskach Teatru Guliwer trwają ostatnie próby do spektaklu „O rybaku i złotej rybce” w reż. Jevgenij Ibragimova. Oto zdjęcia z prób.

proba1foto: Piotr Litwic

proba2foto: Piotr Litwic

proba3foto: Piotr Litwic

proba4foto: Piotr Litwic

proba5foto: Piotr Litwic

proba6foto: Piotr Litwic

proba7foto: Piotr Litwic

proba9foto: Piotr Litwic

proba10foto: Piotr Litwic

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments