16 grudnia Teatr Miniatura zaprasza na premierę spektaklu „Baltic. Pies na krze”, opartego na prawdziwych wydarzeniach z 2010 roku, kiedy to pies przepłynął połowę Wisły na kawałku kry, aby w końcu – przemarznięty i przestraszony – zostać uratowany przez załogę statku badawczego gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego R/V Baltica na wodach Zatoki Gdańskiej.
Jego historia znalazła się w serwisach informacyjnych na całym świecie. Internauci pisali: „historie, takie jak ta przywracają wiarę w ludzi”, „są na świecie dwa typy ludzi – jedni powiedzą: „Cóż, to tylko pies’”, inni – na wyższym poziomie etycznym – zrozumieją, jak świetna jest to wiadomość”. Pies Baltic jest obecnie członkiem załogi R/V Baltica oraz honorowym psim obywatelem miasta Gdynia. Wraz ze swoim opiekunem – Adamem Buczyńskim – otrzymali już setki listów z całego świata, w tym list z podziękowaniem za uratowanie Baltika od Brigitte Bardot. Pan Adam jest również członkiem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Gdyni.
Zdarzenia zostały opisane przez Barbarę Gawryluk w książce „Baltic. Pies, który płynął na krze”, a książka ta zainspirowała reżysera Romualda Wiczę-Pokojskiego (dyrektora Miniatury) do stworzenia jej scenicznej adaptacji. Będzie to spektakl dokumentalny dla dzieci. Artyści kilkakrotnie odwiedzili bohatera opowieści na statku R/V Baltica, poznali załogę i wysłuchali opowieści z pierwszej ręki o całym wydarzeniu.
Zainteresowanie historią Baltika w Miniaturze wynikło z potrzeby znalezienia pozytywnych bohaterów w naszej codzienności, przywołania sytuacji zwykłych, a jednocześnie niezwykłych, które dzieją się wokół nas. „Baltic. Pies na krze” ma być gdańską wersją „Opowieści wigilijnej” przypominającą, że takie wartości, jak dobroć, współczucie i dbałość o słabszych są dla nas cały czas ważne. Nie tylko w opowieściach o międzyludzkich relacjach, ale również o relacjach między człowiekiem i każdą inną żywą istotą. Alarm, który ogłasza kapitan statku to: „Człowiek za burtą”. „Baltic…” to historia o ludzko-ludzkim spotkaniu człowieka i psa.
Spektakl przygotowuje niecodzienny zespół artystów. Reżyseruje dyrektor Teatru Miniatura, Romuald Wicza-Pokojski, który poza realizacją spektakli w teatrach instytucjonalnych (m.in. „Pamiętnik z dekady bezdomności” i „Kiedy przyjdą podpalić dom, to się nie zdziw” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku) od 1991 roku tworzy autorski Teatr Wiczy, mający na swoim koncie m.in. Offeusza na Międzynarodowym Festiwalu MALTA Off (za „Krakersy”), Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu i nagrodę za innowacyjność w sztuce lalkarskiej World Festival of Puppet Arts w Pradze (za „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich”).
Scenografię zaprojektował Mariusz Waras, znany z projektu m-city artysta street-artowy, grafik, projektant. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie pracuje jako asystent prof. Jerzego Ostrogórskiego w pracowni malarstwa. Waras należy do światowej czołówki street-artu. Realizując projekt m-city stworzył kilkaset murali, zazwyczaj na zewnętrznych ścianach budynków w miastach na całym świecie – od Gdańska, przez Berlin, po Dżakartę. Scenografią do „Baltica…” debiutuje w teatrze.
Autorem muzyki do spektaklu jest Michał Jacaszek, kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium, który ma na swoim koncie cztery autorskie albumy, ilustracje muzyczne do poezji i prozy, muzykę teatralną i filmową, słuchowiska. Ważną rolę w twórczości Jacaszka pełni współpraca z twórcami filmowymi i teatralnymi. Za muzykę skomponowaną do spektaklu Teatru Telewizji „Golgota Wrocławska” w reżyserii Jana Komasy otrzymał Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w 2009 roku. Skomponował muzykę do spektakli „2084” i „Showtime” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Jest autorem ścieżki muzycznej do filmu Marca Silvera „There is no others there is only us”, filmu dokumentalnego Jolanty Krysowatej „Nigdy nie wrócisz do domu” oraz filmu pełnometrażowego „Sala samobójców” Jana Komasy.
Akcja specjalna! PODARUJ CIEPŁO BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM!
W związku z premierą Miniatura organizuje również akcję zbierania starych koców, pledów, pościeli, prześcieradeł i innych materiałów, które będzie sukcesywnie przekazywała trójmiejskim schroniskom dla bezdomnych zwierząt: Schronisku Promyk w Gdańsku-Kokoszkach, Schronisku w Sopocie oraz Schronisku Ciapkowo w Gdyni. W okresie zimowym przydadzą się wszelkie materiały mogące ocieplić legowiska i boksy dla zwierząt, mogą to też być stare zasłony, używana odzież, niepotrzebne tkaniny. Podczas każdego pokazu spektaklu „Baltic. Pies na krze” w teatrze będzie ustawiony duży kosz, do którego można będzie wrzucić przyniesione rzeczy.
Baltic. Pies na krze
na podstawie książki „Baltic. Pies, który płynął na krze” Barbary Gawryluk
Adaptacja i reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
Scenografia: Mariusz Waras
Muzyka: Michał Jacaszek
Asystent reżysera: Michał Derlatka
Inspicjent: Tomasz Okęcki
Obsada:
I osoba z załogi | Jolanta Darewicz
Pan Adam | Jacek Gierczak
II Oficer | Edyta Janusz-Ehrlich
Rzeczniczka | Jadwiga Sankowska
II osoba z załogi | Joanna Tomasik
Kapitan | Andrzej Żak
Spektakl dla dzieci w wieku: od 8 lat
Prapremiera: 16 grudnia 2012
Miejski Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16 w Gdańsku
Więcej informacji: www.teatrminiatura.pl | www.facebook.com\teatrminiatura