Dokarmianie ptaków zimą, czyli kilka słów o karmnikach

0
95
Dokarmianie ptaków

Zima to trudny okres dla ptaków. Dzień jest krótki, a marznący deszcz i snieg utrudniają znalezienie pożywienia. Aby pomóc im przetrwać zimowe chłody możemy zaopatrzyć się w karmnik, który zapewni ptakom dostęp do pożywienia przez całą zimę, a nawet w budkę lęgową.

foto

Istnieje kilka rodzajów karmników

Znanych jest wiele rodzajów karmników : karmniki „domki”, pionowa przezroczysta tuba z otworami, przez którą ptaki wyciągają nasiona, wisząca siatka wypełniona ziarnami, karmnik w kształcie dzwonu, np. zrobiony z doniczki zawieszonej do góry dnem i wypełnionej tłuszczem i nasionami, wiszący kawałek słoniny. Karmnik może być wiszący, stojący, zawieszany przy murze, wykonany z butelki. Najważniejsze aby ten, który wybierzemy był trwały i funkcjonalny.

Karmnik „domek”

Najpopularniejszym rodzajem karmnika w naszym kraju jest drewniany karmnik domek. Taki karmnik można kupić albo tez zbudować samemu, jednak pamiętajmy o kilku ważnych wskazówkach jakie należy brać pod uwagę kupując lub wykonując karmnik dla ptaków i mocując go w ogrodzie bądź na balkonie.

Prawidłowo zbudowany karmnik powinien posiadać spadzisty daszek, którego krawędzie wystają poza kontury dna. Dzięki temu daszek ochroni pokarm przed zmoczeniem przez śnieg czy deszcz. Krawędzie podstawy dna karmnika powinny być wystające, aby zapobiec rozsypywaniu pokarmu. Karmnik nie powinien być wykonany ze sklejki gdyż ta nie jest odporna na warunki atmosferyczne i szybko ulegnie zniszczeniu. Wielkość karmnika powinna być uzależniona od tego jakie ptaki chcemy gościć na swoim podwórku. Budując mniejsze karmniki pomożemy mniejszym ptaszkom, natomiast do dużego przylecą: gołębie, kosy, sroki, kawki, gawrony i wrony, a nawet sójki czy mewy.

Gdzie umieścić

 

Stołówkę dla ptaków należy umiejscowić co najmniej 2 metry nad ziemią, w takim miejscu by nie dostał się do niej drapieżnik, np. kot, najlepiej na gałęzi drzewa, skąd ptak będzie miał zapewnioną możliwość obserwacji terenu, a także szybkiego odlotu. Nietypowe karmniki typu siatka należy wieszać w miejscach osłoniętych, np. na ganku, pod okapem, na gałęzi samotnego świerka.

Jeszcze kilka zasad

Pomagając ptakom pamiętajmy o przestrzeganiu zasad higieny – dno karmnika powinno być wyłożone folią, umożliwiającą regularną wymianę nieczystości z dnia karmnika: resztek jedzenia i ptasich odchodów. Pozostawienie zalegających nieczystości sprzyja szerzeniu sie wśród ptaków chorób zakaźnych.

Nie należy dokarmiać ptaków wiosną, latem i jesienią – takie dokarmianie powoduje zaburzenie ich instynktu wędrówkowego. Natomiast w cieplejszych okresach zimy dokarmianie powinno być mniej intensywne niż podczas mrozu.

W pobliżu karmnika warto ustawić poidło.

Budka lęgowa

Budka lęgowa różni się od karmnika – jest osłonięta ze wszystkich stron sciankami imitując naturalną dziuplę. Otwór wlotowy powinien znajdować się jak najdalej od dna budki, aby uniemożliwić drapieżnikom dostanie się do lęgu.

Obecnie coraz więcej gatunków potrzebuje pomocy – z myślą o nich opracowano szereg specyficznych modeli budek, takich jak budki półotwarte, budki dla sów, nietoperzy, itd. A dzięki projektantom można nabyć także designerskie modele budek lęgowych i tym samym wprowadzić nieco ornitologicznego designu do swoich ogrodów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prezentowane na zdjęciach budki dla ptaków można było podziwiać podczas Targów Maison & Objet 2013 w Paryżu.

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments