Góry, czyli urok dzikiej przyrody

0
233

Polska to nie tylko miasta, jeziora i morze. To także góry. Do najciekawszych i najbardziej dzikich gór w Polsce należą Bieszczady. Ulokowane na południowym wschodzie Polski są pełne natury, zieleni oraz nazywane są takim „polskim dzikim Wschodem”. Bieszczadzki Park Narodowy jest pełen lasów obfitujących w rysie, wilki, niedźwiedzie, orły, żubry i łosie – jest to jeden z najbardziej dzikich polskich parków narodowych. Piękno bieszczadzkich połonin, czyli łąk, jest przysłowiowe. Są one objęte ochroną, ale turyści chętnie je odwiedzają i podziwiają, godzinami spacerując po zielonych terenach. Bieszczady nie są pełne turystów, dlatego miłośnicy dzikiej przyrody, czystości oraz ciszy i spokoju powinni koniecznie odwiedzić ten zakątek Polski. Wędrówki po bieszczadzkich szlakach na pewno dostarczą wielu wrażeń i pozwolą nabrać dystansu do rzeczywistości.

Jakie są atrakcje Bieszczadów?

Szczyt Tarnica mający 1346 metrów wysokości, do tego huculskie konie, wąskotorowe kolejki, możliwość uprawiania narciarstwa. Osoby kochające góry koniecznie powinny spędzić chociaż jeden urlop w Bieszczadach, poznając uroki tych gór, zapominając o cywilizacji i tłoku na urlopie. Nie brakuje tutaj szlaków wiodących na połoniny, a turyści koniecznie powinni obejrzeć Połoninę Wetlińską na wysokości 1255 metrów nad poziomem morza. Można także zabłądzić do Smolnika i obejrzeć cerkiew greckokatolicką z XVIII wieku. Cerkiew została wpisana na listę zabytków UNESCO w 2013 roku i jest miejscem, które warto uwiecznić na pamiątkowych zdjęciach. Inną urokliwą drewnianą cerkiew można obejrzeć w Rzepedzi. Obiekt ten pochodzi z XIX wieku i jest wielką atrakcją turystyczną. Jest to cerkiew łemkowska, otoczona murkiem, a obok niej podziwiać można zabytkowy cmentarz. Takich cerkwi nie zobaczy się w Polsce zachodniej, dlatego żal nie skorzystać z takiej okazji.

W Bieszczadach warto zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym lub wynająć pokój u gospodarza. Takie klimaty są wyjątkowe i niecodzienne, żaden hotel nie zaoferuje turystom takich atrakcji, jak picie koziego mleka czy mleka prosto od krowy. W tym miejscu Polski nadal można znaleźć nocleg za 25-30 złotych, co jest rzadkością w zachodnich regionach Polski.

Co można robić w Bieszczadach?

Na pewno wędrować, uprawiać sport i podziwiać krajobrazy. Można także odpocząć nad Jeziorem Solińskim, które nazywane jest „bieszczadzkim morzem”. To jezioro otoczone wzgórzami jest głębokim zbiornikiem wodnym, który utworzono sztucznie. Otaczają je liczne kurorty, w których można odpocząć i podziwiać dziką przyrodę. Po jeziorze pływają statki turystyczne, a dzień spędzony na wodzie będzie miłą odmianą po górskich wędrówkach. Rodziny z małymi dziećmi zdecydowanie pokochają taką atrakcję.

Podsumowując, Bieszczady są wymarzonymi górami dla osób, które poszukują ciszy, spokoju oraz nieskażonej górskiej przyrody. Bez tłumów turystów, wysokich cen oraz cywilizacji. Ten zakątek Polski należy do najspokojniejszych i najciekawszych do zwiedzania. Należy być ostrożnym, ponieważ tutaj można stanąć oko w oko z rysiem czy brunatnym niedźwiedziem, ale to materiał na całkiem inny tekst.

Autor artykułu
Autorem artykułu jest serwis www.TravelRank.pl – przewodnik i ranking turystyki oraz hotelarstwa.
Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments