Zespół tańca ludowego Harnam jest najstarszym zespołem folklorystycznym w Polsce, starszym nawet od Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, czy znanego wszystkim „Śląska”.
W tym roku Harnam obchodzi swoje 65 urodziny. Podczas 65 lat swej działalności Harnamowcy ze swym tańcem objechali pół świata (odwiedzili min. Koreę Północną, Francję, Stany Zjednoczone, Hiszpanię i wiele innych), zagrali w licznych filmach („Przygoda na Mariensztacie”, „Żołnierz zwycięstwa”, „Niedaleko Warszawy”, „Popioły”, „Noc poślubna”, „Pan Wołodyjowski”, „Przygody Pana Michała”, „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „150 na godzinę”), zdobyli setki nagród i wyróżnień (Nagroda Miasta Łodzi, Medal za Zasługi dla Województwa Łódzkiego, Dyplom Ministra Kultury i Sztuki). Czasy się zmieniają-o tym wiemy wszyscy, ale Harnam ze swoją tradycja i zasadami pozostaje ten sam.
Przez 65 lat działalności Harnam wykształcił setki tancerzy, dał natchnienie tysiącom młodych ludzi do dalszej pracy twórczej, zgromadził olbrzymi dorobek kostiumowy, choreograficzny, ujmując to szerzej – po prostu kulturowy.
Obchodom Jubileuszu Zespołu Harnam towarzyszyć będzie wiele atrakcji:
21 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Łodzi o godzinie 18:00
odbędzie się ponad dwugodzinny spektakl, w którym zobaczymy tańce narodowe i regionalne w choreografii Jadwigi Hryniewieckiej i Sławomira Mazurkiewicza, a także będziemy mogli wsłuchać się w ludowe brzmienie i przypomnieć sobie stare przyśpiewki ludowe.
26 kwietnia o godzinie 13:00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbędzie się uroczyste otwarciewystawy kostiumów – „Harnam od podszewki”. Harnam jest kustoszem ponad 2000 tysięcy pięknych, misternie wykonanych, nierzadko ręcznie tkanych kostiumów i właśnie część tego bogactwa chcemy Państwu zaprezentować.
Bilety na Koncert Galowy można nabyć w siedzibie Zespołu przy ulicy Piotrkowskiej 282a w Łodzi w godzinach 9:00-17:00 od poniedziałku do piątku lub zarezerwować pod numerem telefonu (42) 684-05-14. (Ceny biletów: 20 zł, 35 zł).
Wystawę kostiumów będzie można zwiedzać do końca sierpnia.
A na koniec trochę historii:
Zespół Tańca Ludowego „HARNAM” powstał w 1947 roku. Jego założycielką była Jadwiga Hryniewiecka znana tancerka i wybitnej klasy choreograf. Wychowanka Szkoły Tańca Scenicznego i Umuzykalnienia Tacjanny i Stefana Wysockich. Uczennica prekursorki niemieckiego ekspresjonizmu tanecznego Mary Wigman. Współpracowniczka Leona Schillera, Juliusza Osterwy, Mieczysława Limanowskiego, Bolesława Gorczyńskiego, Iwo Gala i Edmunda Wiercińskiego. Współtwórczyni sukcesów wileńskiej „Reduty”. Choreograf, baletmistrz i solistka warszawskiego Teatru Wielkiego. Pierwszy choreograf PZPiT „Mazowsze”. Jadwiga Hryniewiecka, na pewno nie sądziła, że baletowa wstawka do inscenizacji sztuki Haijermansa „Nadzieja”, a potem do „Matki” Gorkiego da początek Zespołowi Tańca Ludowego „HARNAM”. Nieznane było „Mazowsze” i „Śląsk”, kiedy na terenie Państwowych Zakładów Przemysłu Bawełnianego nr 8 powstawał Zespół stawiający sobie za cel prezentowanie, propagowanie i upowszechnianie tańców i pieśni ludowych z terenu całej Polski.
Po dziś dzień „Harnam” za sprawą świetnych instruktorów jest wierny testamentowi swojej założycielki. Prężnie działające grupy najmłodszych (4-6lat) grupy dziecięce (7-11lat), grupa młodzieżowa i reprezentacyjna w przepięknej siedzibie przy ulicy Piotrkowskiej 282 w Łodzi „czują taniec na ludowo”. Zespół „Harnam” to przeszło 120 osobowa grupa tancerzy! I jesteśmy przekonani, że kiedyś będzie ich jeszcze więcej, bo jak mawiał Feliks Parnell „Harnamowcy mają w tańcu serce”.