Jakie buty będą najlepsze dla dziecka?

0
143

Wybór obuwia dla dziecka to nie tylko kwestia wygody smyka, ale i zdrowia jego stóp. Ortopedzi zgodnie podkreślają, jak istotny jest zakup dobrych bucików dla najmłodszych. Na jakie buty powinnaś zwrócić uwagę?

Zakup bucików dziecięcych w odpowiednim rozmiarze to najlepsze, co możesz zrobić dla zdrowia stóp swojej pociechy! Pamiętaj, żeby dobrze zmierzyć stopę malca. Do pomiaru użyj sznurka, na którym zaznaczysz najbardziej odległe od siebie części stopy – duży palec i skraj pięty. Te same elementy zaznacz ołówkiem na kartce, na której maluch położy stópkę. Możesz skorzystać też z drewnianego patyczka, którego przytniesz na długość stopy pociechy. Z taką miarką możesz wybrać się z brzdącem do sklepu, wtedy nie będzie musiał przymierzać wszystkich modeli, a tylko te pary, które są w jego rozmiarze. Wygodnym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej rodziców, jest zakup bucików online. Szperając w ofercie e-sklepów, np. ButSklep.pl, nie musisz martwić się, że dziecko będzie w sklepie okazywać swoje zniecierpliwienie, zmęczenie czy głód albo, co gorsza, że zacznie biegać pomiędzy półkami. Wybierając właściwy rozmiar, weź również pod uwagę, że do centymetrów oddających długość samej stopy powinnaś doliczyć od 8 do 10 mm, kiedy rozglądasz się za zabudowanymi butkami na jesień i zimę, i od 4 do 5 mm, gdy szukasz sandałków. Nigdy nie kupuj za dużych butów, zrezygnuj też z obuwia po starszym rodzeństwie czy kuzynostwie, którego wkładki dostosowały się już do ich nawyków w chodzeniu i do ukształtowania stóp.

Przyjrzyj się podeszwie…

Właściwa podeszwa w obuwiu dziecięcym gwarantuje stabilny chód i prawidłowy rozwój stopy. Szukaj takiej wykonanej z elastycznego materiału, którą bez problemu zegniesz przy pomocy tylko jednej dłoni. Bardzo istotne jest, żeby podeszwa łatwo zginała się pomiędzy palcami a śródstopiem, czyli mniej więcej do 1/3 długości bucików, patrząc od nosków. Jej dalsza część musi być twardsza.

…i sprawdź cholewkę

Najważniejsza część buta powinna pozwalać skórze stopy oddychać – z naturalnych materiałów albo nowoczesnych „oddychających” syntetyków muszą być wykonane nie tylko same cholewki, ale i wyściółka, do której przylega spód stopy. Idealne buciki dla dziecka to te, które pewnie, ale jednocześnie niezbyt sztywno przytrzymują piętę, dlatego zwróć uwagę na zapiętek modelu, który przykuł Twój wzrok. Jeśli rozglądasz się za zabudowanymi butami, najlepiej wybierz te wiązane, gdy jednak jesteś zwolenniczką obuwia z rzepami albo szukasz sandałków, postaw na parę, która zapinana jest na kilka rzepów, z czego jeden musi być nad stawem skokowym. Sprawdź, czy malec ma miejsce na swobodne poruszanie palcami – pod tym względem najlepiej sprawdzają się okrągłe noski.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnej pary, upewnij się, że jest lekka. W takich bucikach dziecko będzie mogło beztrosko bawić się na placu zabaw i radośnie maszerować w trakcie rodzinnych spacerów. Z kolei wybierając buciki jesienne i zimowe, faworyzuj te z odblaskowymi wstawkami, dzięki którym brzdąc po zmroku będzie widoczny z daleka.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments