Od 14 lutego można zwiedzać w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie nową wystawę poświęconą współczesnej architekturze norweskiej. Wystawie towarzyszy przygotowana przez MCK ciekawa oferta wydarzeń dla dzieci.
Współczesna architektura norweska zachwyca i wzbudza emocje. W jej przypadku priorytetami są: racjonalność form, techniczna doskonałość, wyrafinowana prostota i wygoda użytkowników, a przede wszystkim znakomite współbrzmienie z zapierającym dech, surowym pięknem północnego krajobrazu. Te cechy pozwoliły przekonać światową opinię, że budownictwo norweskie stanowi odrębną i wyjątkową jakość. Szczególne mistrzostwo architekci norwescy osiągają w twórczym, na wskroś nowoczesnym nawiązywaniu do rodzimej tradycji, integrowaniu architektury z naturą i budowaniu jedności środowiska.
Na wystawie prezentowane są najlepsze i najsłynniejsze realizacje architektoniczne z lat 2005-2010, między innymi projekty architektonicznej oprawy Narodowych Szlaków Turystycznych (jak np. przystanek Akkarvikodden (szlak Lofoty) – proj. biuro manthey kula czy też punkt widokowy Sohlbergplassen Carla Viggo Hølmebakka), Juvet Landscape Hotel (proj. Jensen&Skodvin), klasztor cysterski w Tautrze (proj.Jensen&Skodvin), Dom Nauczyciela w Oslo (proj. Element Arkitekter AS), ambasadę Norwegii w Katmandu (proj. Kristin Jarmund). Zobaczymy również tak znaną realizację jak gmach Narodowego Teatru Opery i Baletu w Oslo ( biuro projektowe Snøheta) który zdobył prestiżową europejską nagrodę dla współczesnej architektury w roku 2009 – Mies van der Rohe Award 2009.
Wystawa przygotowywana we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania w Oslo. Czas trwania Wystawy: 14.02.2012 – 01.04.2012
Wystawa jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 10.00-18,00
Ceny biletów:
Bilet normalny – 8 zł
Bilet ulgowy – 5 zł
Bilet rodzinny – 10 zł
W każdą niedzielę, w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem:
godz. 12.00 w języku polskim
godz. 16.00 w języku angielskim
PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE „WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA NORWESKA 2005-2010″:
Ekoferie w MCK – warsztaty architektoniczne dla dzieci
W MCK trwają aktualnie warsztaty w ramach Ekoferii, które składają się z dwudniowych zajęć, pierwsze odbyły się 15 i 16 lutego, termin przeprowadzenia drugich to 22 i 23 luty w godzinach 11.00-15.00.
Podczas tegorocznych warsztatów dzieci wcieliły się w rolę architekta-ekologa, który zgodnie z metodą budownictwa „low tech” ma za zadanie zaprojektować oraz zrealizować makietę budynku z zastosowaniem materiałów recyklingowych. Prowadzący zajęcia wyjaśnili na czym polega wyjątkowość architektury ekologicznej, zaprezentowali także najznakomitsze jej przykłady z całego świata. Uczestnicy samodzielnie wykonywali ekologiczne budynki z materiałów pochodzących z recyklingu (otrzymali materiały przygotowane wg schematu segregacji odpadów). Wykonane projekty miały w założeniu nawiązywać do tych, które dzieci wcześniej obejrzały na wystawie.
Drugiego dnia Ekoferii w MCK dzieci będą się zastanawiać, co doprowadziło do współczesnej degradacji środowiska i w jaki sposób można mieć wpływ na zahamowanie tego procesu. Na zajęciach plastyczno-konstrukcyjnych tworzona będzie realistyczna makieta lasu – wszystko po to by uzmysłowić jak ważna jest ochrona ekosystemu dla dobra naszej planety.
Ścieżka zwiedzania dla dzieci na wystawie Współczesna architektura norweska 2005-2010
Na wystawie Współczesna architektura norweska 2005-2010 opracowana została specjalna ścieżka zwiedzania dla dzieci. Wybrano pięć projektów, które oznaczone zostaną naklejkami z łosiami. Będą to: budynek Narodowego Teatru Opery i Baletu w Oslo, Bank Nasion Svalbard Global, namiot koncertowy Tubaloon, miejsce na ognisko dla dzieci w Trondheim oraz domki na drzewach w Schronisku górskim Preikestolen. Każdy z tych projektów opowiada o czymś istotnym: o ekologii, o pomysłowości czy o łączności ze środowiskiem. Do dyspozycji dzieci będzie także, przygotowany specjalnie dla nich, Przewodnik po wystawie, który zawierał będzie również zagadki i kolorowanki. Dzięki niemu dzieci będą mogły poznać historię wybranych obiektów. Ścieżka pozwoli zwiedzać dzieciom wystawę równolegle z rodzicami, dobrze się przy tym bawiąc.
Dzień Norweski – 4 marca 2012 r.
Tego dnia wstęp na wystawę „Współczesna architektura norweska 2005-2010″ będzie wolny. Ponadto dla uczestników spotkania czekają różne atrakcje: zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, koncert oraz warsztaty dla dzieci.
Partnerem wydarzenia jest wydawnictwo Media Rodzina
Program Dnia Norweskiego:
11.45 Warsztaty dla dzieci – Baśnie Norweskie
12.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
13.45 Warsztaty dla dzieci – muzyka norweska (gość specjalny: Magdalena Krzyżak-Turschmid)
14.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
16.00 Oprowadzenie po wystawie (pl/ang)
17.00 Ibsen i Grieg: Peer Gynt. Czytanie fragmentów dramatu Henrika Ibsena z akompaniamentem skrzypiec norweskich i kwartetu smyczkowego
MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY www.mck.krakow.pl
Kraków, Rynek Główny 25