Książki dla dzieci poszerzają wiedzę, opowiadają dziecku o świecie, wpływają na rozwój koncentracji i naukę skupiania uwagi, podsuwają nowe pomysły, stymulują pełną fantazji zabawę. Podczas czytania dziecko samodzielnie kreuje świat opisany w książce i bohaterów, z którymi przeżywa przygody. Nauczenie dziecka czerpania przyjemności z czytania od najmłodszych lat, będzie miało wpływ na częstotliwość jego sięgania po książki w dorosłym życiu.
Książki warto zacząć czytać na głos już niemowlętom – czytanie stymuluje rozwój mózgu u niemowlaka i buduje trwałe skojarzenia czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa oraz buduje więź z osobą dorosłą. Ważne jest, aby starannie dobierać literaturę dla dzieci – powinna być nie tylko ciekawa i pouczająca, ale też dostosowana do wieku i zainteresowań dziecka. Nie bez znaczenia jest też szata graficzna, która powinna przyciągać wzrok i uwagę małego czytelnika.
Pierwsze kroki z książką
Dla niemowląt najodpowiedniejsze są książeczki-zabawki z tkaniny, grubego papieru albo plastiku. Można je nie tylko oglądać, ale także gryźć i bawić się nimi. Później, w wieku 2-3 lat, gdy dzieci uczą się mówić, wspaniale sprawdzą się książki z prostym tekstem i wyrazistymi ilustracjami. Teksty w nich zawarte powinny składać się z krótkich zdań lub pojedynczych słów, natomiast ilustracje powinny odwzorowywać tekst, i tak np. jeśli treść książki dotyczy zwierzątek, na każdej stronie powinien znaleźć się obrazek zwierzątka.
Książeczka z cyferkami, producent: Voila
Od 1 do 10, tekst i ilustracje: Ola Cieślak; Wydawnictwo Dwie Siostry
Od A do Z, tekst: Janusz Minkiewicz, ilustracje: Bohdan Wróblewski; Wydawnictwo Dwie Siostry
Lulaki, Pan czekoladka i przedszkole czyli ważne sprawy małych ludzi,
tekst: Beata Ostrowicka, ilustracje: Aneta Krella-Moch; Wydawnictwo Literatura
Dla przedszkolaków (cztero-pięciolatków) najodpowiedniejsze będą wiersze i krótkie bajki. Ważne by opowiedziane w nich historie były nieskomplikowane, by dziecko mogło skupić na nich uwagę i nie znudziło się zbyt zawile opowiedzianą historią.
Odwiedziła mnie żyrafa, tekst: Stanisław Wygodzki, ilustracje: Mirosław Pokora;
Wydawnictwo Dwie Siostry
30 lutego, tekst: Wanda Chotomska, ilustracje: Mirosław Pokora; Wydawnictwo Dwie Siostry
W lekturze dla sześciolatka treść może być już bardziej rozbudowana, a obrazki powinny zawierać więcej szczegółów. Warto dzieciom w tym wieku pokazywać literki, można też zachęcać do podejmowania prób samodzielnego czytania pojedynczych wyrazów. Dobierając książki dla dzieci należy szczególnie zwracać uwagę, by teksty w nich zawarte były pisane poprawnym, prostym i barwnym językiem.
Maleńkie królestwo królewny Aurelki, tekst: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, ilustracje: Jona Jung;
Wydawnictwo Bajka
Czarusia, tekst: Maria Ewa Letki, ilustracje: Beata Zdęba; Wydawnictwo Bajka
Gadu gadu, kwa kwa, tekst: Nicola Davies, ilustracje: Neal Layton; Wydawnictwo Dwie Siostry
Zdjęcia książek udostępnił sklep Cretka.pl.