Książki odpowiadające na trudne pytania, czyli wojna widziana oczami dziecka

0
120

Wojna to bardzo poważny temat, jak opowiedzieć o niej dzieciom, nie epatując przy tym drastycznymi szczegółami i nie burząc w małym człowieku poczucia bezpieczeństwa? A z drugiej strony – jak nie przedstawić jej jako świetnej przygody? Ważne, by dzieci nie odnajdowały odpowiedzi na nurtujące ich pytania przed ekranem telewizora, lecz otrzymywały je od nas przy okazji wspólnego czytania połączonego z rozmową.

Wydawnictwo Literatura w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego wydało książki opowiadające o wojnie, skierowane do najmłodszych (od około 6 lat): Czy wojna jest dla dziewczyn? Pawła Beręsewicza, Zaklęcie na w Michała Rusinka, Asiunia Joanny Papuzińskiej (Joanna Papuzińska za książkę Asiunia otrzymała tegoroczną Nagrodę Literacką m.st. Warszawy).

asiunia1

Ilustracja z książki Asiunia

Historie zawarte w trzech książkach opowiadają o codziennym doświadczeniu wojennym widzianym oczyma dzieci: Eli, Włodka i Asiuni. Przy czym należy wiedzieć, że każda z historii tu opowiedzianych wydarzyła się naprawdę. Bohaterowie książek to realne osoby, które jako dzieci przeżyły wojnę, a ich relacje z tamtych wydarzeń znajdują się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

zaklecie  zaklecie1

czywojna  czywojna1

Patronat Honorowy nad całą serią objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments