Łódź: Druga edycja Festiwalu Teatralna Karuzela w Teatrze Pinokio

0
108

Od 30 maja do 9 czerwca Teatr Pinokio w Łodzi zaprasza dzieci i ich rodziców na drugą edycję festiwalu: „Teatralna Karuzela”.

W artystycznym zawrocie głowy dla małych i dużych przyjaciół PINOKIA przygotowany został wystrzałowy program. Festiwal rozpocznie się wernisażem prac  Oli Cieślak do książki „Złe sny”. Do udziału zaproszone zostały zaprzyjaźnione teatry ze spektaklami dla najnajów (dzieci od 0 do 3 roku życia): Teatr Baj z Warszawy, Teatr Pleciuga ze Szczecina oraz LALE. Teatr z Wrocławia, dla starszych „Najmniejszy bal świata” Teatru Baj Pomorski z Torunia.

Tych, którzy nie widzieli ostatniej premiery „MOMO”  Teatr Pinokio zaprasza na specjalny pokaz 3 czerwca, o godz. 17. Dla wszystkich dzieciaków: warsztaty muzyczne, plastyczne z Olą Cieślak, a Teatr cieni będzie można wyczarować  z Teatrem  Figur z Krakowa. Dla gości Karuzeli przygotowano prezent: Jarmark  Rodzinny na podwórku teatru. Wymiatam.com, Klub Kangura i małe książki zaopiekują się naszymi pociechami będą konkursy, warsztaty i wiele słodkich niespodzianek…

Zapisy na warsztaty: agata.siuta@teatrpinokio.pl

Rodziców, opiekunów i wychowawców Organizatorzy Festiwalu zapraszają na spotkanie z przedstawicielami działów edukacji łódzkich instytucji kultury. Podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie: Tekst kultury co to? I po co to dzieciom? Uczestnicy spotkania zastanowią się, jakich propozycji kulturalnych oczekuje młody człowiek, czym dziś jest instytucja kultury, i jaka jest jej misja?

Szczegóły: literacki@teatrpinokio.pl

Teatr PINOKIO

Łódź, ul. Kopernika 16 

Program Festiwalu:

30.05. 2012 r. środa

10.00 – Najmniejszy Bal Świata – Teatr Baj Pomorski z Torunia
16.00 – Otwarcie Teatralnej Karuzeli – Wernisaż ilustracji Oli Cieślak „Złe sny” (wstęp wolny)
16.30 – Najmniejszy Bal Świata – Teatr Baj Pomorski z Torunia

31.05.2012 r. czwartek

10.00 – Śpij – Teatr Baj z Warszawy
12.00 – Śpij – Teatr Baj z Warszawy
13.00 – Malinoczytanie – czytanie bajek Maliny Prześlugi
14.00 – 16.30 – Panel dyskusyjny – Tekst kultury co to? I po co to dzieciom? Uniwersytet Łódzki (wstęp wolny)
15.30 – 18.30 – warsztaty „Teatr cieni” – prowadzi Teatr Figur z Krakowa (wstęp 15 zł)

1.06.2012 r. piątek DZIEŃ DZIECKA

10.00 – Zuzu i Lulu – Teatr Pleciuga ze Szczecina
11.30 – Zuzu i Lulu – Teatr Pleciuga ze Szczecina
2.06.2012 r. sobota

14.00 – Jarmark na podwórku Teatru Pinokio: warsztaty z wymiatam.com; Klubem Kangura; stoisko Małe Książki (wstęp wolny)

3.06.2012 r. niedziela

12.00 – Pokolorowanki – Teatr Pinokio
13.00 – warsztaty „Odpędzamy złe sny” – prowadzi Ola Cieślak (wstęp 15 zł)
17.00 – MOMO – premiera prasowa

9.06.2012 r. sobota

14.00 – Podłogowo – LALE.Teatr
16.00 – Podłogowo – LALE.Teatr

Cena biletów na spektakle: 16 zł, 19 zł

Informacje i rezerwacje biletów:

Biuro Obsługi Widzów czynne od poniedziałku do piątku w godz.9.00 -15.00, tel. (0)42 636 66 90; e-mail: bow@teatrpinokio.pl; Kasa biletowa tel. (0)42 636 13 41

PINOKIO NIE KŁAMIE, ale NIEŻLE KRĘCI!

Opisy spektakli:

Najmniejszy Bal Świata / Teatr Baj Pomorski z Torunia

autor: Malina Prześluga

reżyseria: Paweł Aigner

Jak sobie poradzić z dziecięcym buntem? Jak uczyć dzieci trudnej sztuki przepraszania i dziękowania? W jaki sposób wytłumaczyć dziecku, jak ważny jest szacunek wobec drugiego człowieka? Główna bohaterka przedstawienia, Migawka, odbywa podróż inicjacyjną, podczas której uczy się trudnej sztuki panowania nad swoimi emocjami, przede wszystkim zaś szanowania drugiego człowieka, okazywania mu uczuć i empatii. Przedstawienie zostało pomyślane jako program telewizyjny o nazwie „Najmniejszy Bal Świata”, w którym toczy się rozmowa o „trudnych” dzieciach.

Pomysł na toruńską inscenizację różni się od tekstu dramatu, dlatego też jego autorka Malina Prześluga zgodziła się go zmodyfikować tak, by opowieść o Najmniejszym Królestwie Świata współgrała z realiami programu telewizyjnego. W ten sposób Pan Przechodzień stał się Panem Prezenterem, a rodzina królewska przeobraziła się w polską rodzinę o nazwisku Król. Zapraszamy Państwa na pierwsze w Polsce przedstawienie multimedialne, które łączy techniki teatru lalkowego z technikami telewizyjnymi (przede wszystkim blue box) i filmowymi. Nad spektaklem pracowali artyści teatru dla dzieci, których cechuje szalona wyobraźnia i jednoczesne poważne traktowanie młodego widza: Malina Prześluga, której dramaty zaczynają się cieszyć coraz większym powodzeniem, oraz Paweł Aigner znany w Toruniu z takich przedstawień, jak choćby „Na Arce o ósmej” czy „Pinokio”.

Obsada: Tomasz Pomagalski (Pan Prezenter) – Krzysztof Grzęda, Kazimierz Król – Andrzej Korkuz, Matylda Król – Grażyna Rutkowska-Kusa, Migawka Król – Dominika Miękus, Rurek Pokurcz – Krzysztof Parda, Pani, której nie będzie widać – Edyta Łukaszewicz-Lisowska

 

Śpij / Teatr Baj z Warszawy

przedstawienie dla najnajmłodszych – do 3 lat

czas trwania:  30 minut + 15 minut zabawy

reżyseria i scenografia: Alicja Morawska-Rubczak

Połóżcie się wygodnie, a zobaczycie jak dużo może się wtedy wydarzyć. Zapraszamy Was do przytulnego i mięciutkiego świata wielkiej kołdry, która kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Poczujcie się swobodnie i bezpiecznie. Przekonacie się, jak wiele dzieje się na granicy jawy i snu. „Śpij”  to przedstawienie o tym, jak pozornie zwyczajna czynność kładzenia się spać, może okazać się inspirująca i zaskakująca. To spektakl, który codzienności przygląda się w niecodzienny sposób i z właściwą niemowlętom dociekliwością i ciekawością, odkrywa świat. „Śpij” powstało z myślą o najnajmłodszych widzach teatralnych, czyli dzieciach w wieku od kilku miesięcy do trzeciego roku życia. Specjalnie dla nich stworzyliśmy bezpieczną, przytulną i komfortową przestrzeń, w której będą mogły poczuć się zupełnie swobodnie, być nie tylko widzami, ale gośćmi. Jednym z głównych założeń przedstawienia jest stymulowanie i rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności. „Śpij” jest przedstawieniem otwartym na interakcję i spontaniczność widzów, w którym artyści pragną twórczo przetwarzać, a nie ograniczać ekspresję dzieci. Ogromna otwartość aktorów na reakcje widzów, muzyka grana na żywo na akustycznych instrumentach, delikatne światło i przytulna „poduchowa” atmosfera, pozwolą widzom w każdym wieku poczuć się przyjemnie. Przedstawienie ma strukturę otwartą i tak naprawdę może nigdy się nie kończyć; zwłaszcza, gdy rodzice będą chcieli proponowane podczas spektaklu zabawy kontynuować z dziećmi w domu.„Śpij” rozpoczyna nowy nurt repertuarowy: Bajowe Najnaje, w ramach którego tworzone będą w Baju spektakle dla najnajmłodszych widzów.

Obsada: Elżbieta Bieda i Andrzej Bocian / Magdalena Dąbrowska i Marta Gryko, wykonanie muzyki na żywo: Wojciech Morawski / Robert Kowal

Zuzu i Lulu / Teatr Pleciuga ze Szczecina

reżyseria – Katarzyna Klimek i Edyta Niewińska-Van der Moeren

występują – Katarzyna Klimek i Edyta Niewińska-Van der Moeren

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 1 roku życia do lat 5.

Kilka prostych dźwięków może przenieść nas w zupełnie inny świat… Mała Iga uwielbia bawić się swoimi lalkami: Zuzu i Lulu. Nie wie jednak, że te dwie sympatyczne zabawki ożywają, gdy tylko spuści je z oka! To sympatyczny spektakl z myślą o najnajach, czyli maluchach do trzeciego roku życia.  „Zuzu i Lulu” będzie dla wielu z nich pierwszą wizytą w teatrze. Ale przedstawienie sprytnie zaczyna się od opowieści na ekranie telewizora, który maluchy na pewno już sobie w domach oswoiły. Potem aktorki cały czas już podtrzymują z widzami interaktywny kontakt, np. zastanawiają się z nimi, jakiego koloru są dzwoneczki, uczą wierszowanki, podsuwają do pogłaskania napotkane pluszowe zwierzaki. Rzecz ma mądre przesłanie, oswaja ze światem i skłania do poznawania go.

 

Pokolorowanki /Teatr Pinokio

spektakl dla dzieci najmłodszych, od 2 lat

reżyseria: Honorata Mierzejewska – Mikosza

Obsada: Żaneta Małkowska, Łukasz Bzura, Włodzimierz Twardowski

Historia przywodzi na myśl mit o stworzeniu i kolorowaniu świata przedstawiony w wersji dla najmłodszych. Na początku jest biel?  Aktorzy wraz z dziećmi zastanawiają się w jaki sposób stworzyć kolory, pokolorować nimi świat, jak brzmi kolor czerwony oraz jak smakuje żółty? Zabawa farbami, barwnikami, dźwiękami i przedmiotami budują opowieść  o odkrywaniu tajemnic otoczenia, które skrywa mnóstwo niespodzianek przed małymi odkrywcami. „Pokolorowanki” w przyjazny sposób przybliżają dzieciom sferę zmysłowego poznawania otaczającego ich świata. W przedstawieniu nie jest najważniejsze dopasowywanie koloru lecz dogłębne poznanie go, nazwanie oraz gra skojarzeniami. Malarz razem z pomocnikami przeprowadzi dzieci przez świat kolorów, świat który zbudują i odkryją na nowo. Wspólnie namalują niebo i poznają dźwięk żółtego słońca. Aby dopełnić dzieło  tworzenia świata malarz pokaże najmłodszym jak wygląda i smakuje kolor zielony i sprawi, że dzieci usłyszą muzykę czerwonego serca. Wszystkiemu towarzyszyć będzie zaskakująca orkiestra dźwięków wykonywana na szkle. Dzieci z radością będą mogły wykrzyczeć na zakończenie iż Pokolorowały cały świat!.

Premiera 28 maja 2011 r.

MOMO/Teatr Pinokio / 3 czerwca 2012 – premiera prasowa

Na motywach powieści Michaela Endego pt.: „Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu

i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony czas”.

tekst: Maria Wojtyszko

reżyseria: Daria Kopiec

choreografia: Jacek Owczarek

scenografia: Matylda Kotlińska

reżyseria świateł: Bary

muzyka: SzaZa- Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki

Obsada: Aleksandra Wojtysiak, Ewa Wróblewska, Łukasz Bzura, Piotr Szejn,

Włodzimierz Twardowski, Krzysztof Ciesielski, Anna Sztuder-Mieszek,

Danuta Kołaczek, Anna Woźniak-Płacek.

Spektakl przy współudziale tancerzy Pracowni Fizycznej: Krzysztof Skolimowski, Wojtek Łaba, Joanna Jaworska, Urszula Parol, Kama Kosecka, Paweł Grala, Aleksandra Klimiuk, Kasia Wolińska, Aneta Jankowska.

Dlaczego tak często mylimy sprawy pilne ze sprawami Ważnymi? Dlaczego brakuje nam czasu na odwiedzenie chorego dziadka, rozmowę z przyjaciółmi, albo na posłuchanie śpiewu ptaków? Mała dziewczynka Momo z pomocą żółwia Cichego odkrywa straszliwą prawdę – za nasz brak czasu odpowiedzialna jest tajna organizacja –  Kasa Oszczędności Czasu i jej pracownicy Szarzy. Ponure postaci w szarych uniformach odbierają nam cenne minuty, godziny i całe lata,  niszczą relacje międzyludzkie i sprawiają, że pochłonięci wyłącznie pracą stajemy się coraz bardziej smutni i samotni. Czy można  odzyskać stracony czas? Czy Momo uda się uratować mamę i przyjaciół, którzy dostali się w łapy Szarych?

Daria Kopiec- reżyserka, autorka filmów animowanych, wideoklipów, spektakli teatralnych. Absolwentka animacji filmowej i filmowych efektów specjalnych na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Stażystka w La Cambre École National Superieure Des Arts Visuels w Brukseli.

Jacek Owczarek – choreograf, tancerz, pedagog tańca, improwizacji i kontakt improwizacji. Od 1996 uczy tańca i kontakt improwizacji na warsztatach ogólnopolskich, międzynarodowych i kursach instruktorskich oraz w PPSKAK w Kaliszu. Od 2007 roku jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Łodzi.

Pracownia Fizyczna jest grupą założoną przez Jacka Owczarka w lutym 2009 roku w Łodzi. Bazując na improwizacji i technikach tańca współczesnego, członkowie Pracowni sięgają po różnorodne formy ruchu i środki wyrazu, starając się jak najpełniej eksplorować możliwości własnego ciała. Grupę współtworzą studenci i pedagodzy specjalności choreografia i techniki tańca Akademii Muzycznej w Łodzi.

SzaZa- muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie tylko skrajnych przeciwieństw: hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów, zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień”.

Premiera: 11 Lutego 2012 r.

Strona Oli Cieślak

http://olazbloku.blogspot.com/

Strona Teatru Figur  z Krakowa

http://teatrfigur.pl/aktualnosci

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments