Magnez to pierwiastek niezbędny do codziennego funkcjonowania naszego organizmu. Wpływa na układ nerwowy łagodząc skutki stresu, zmniejsza dolegliwości związane napięciem przedmiesiączkowym, wspomaga pracę mózgu dzięki czemu ułatwia naukę i pracę. Jak się jednak okazuje jest on również niezbędny w diecie przyszłych mam. Zobacz dlaczego powinnaś zadbać o odpowiednią ilość magnezu w diecie.
Ważny dla dziecka
Magnez jest bardzo ważnym mikroelementem w rozwoju płodu. Podczas rozwoju dziecka zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta 30-40 krotnie. Odpowiednia ilość magnezu dostarczana do organizmu mamy i dziecka działa na oboje ochronnie. Przede wszystkim zmniejsza się ryzyko przedwczesnego porodu, dzięki czemu malec odpowiednio rośnie i zmniejsza się ryzyko wad, które mogą powstać na skutek wcześniactwa. Warto też pamiętać, że wiele pierwiastków gromadzi się w organizmie malca i mają one wpływ również na jego życie po urodzeniu. Tak też jest z magnezem. Odpowiednie zapasy tego pierwiastka mają wpływ m.in. na zapobieganie nagłej śmierci łóżeczkowej.
Ważny dla przyszłej mamy
Magnez przyjmowany w odpowiednich ilościach wpływa nie tylko na dobre samopoczucie przyszłej mamy, ale również chroni ją i dziecko przed wieloma zagrożeniami. Przede wszystkim odpowiednia ilość magnezu zmniejsza ryzyko nadciśnienia oraz problemów z krążeniem, które często pojawiają się podczas ciąży.
Gdzie można znaleźć magnez?
Magnez, podobnie jak i inne mikroelementy czy witaminy, najlepiej przyjmować w pokarmach. Dlatego też dieta przyszłej mamy powinna obfitować w artykuły zawierające ten pierwiastek. Duże ilości magnezu zawierają orzechy, zwłaszcza laskowe, ziarna słonecznika, banany, kasza gryczana oraz rośliny strączkowe. Te produkty warto jeść codziennie. Ponadto magnez znajduje się także w czekoladzie, którą można od czasu do czasu przegryźć na deser. W czasie ciąży można również skorzystać z produktów wzbogacanych tym pierwiastkiem np. mleka.
Suplementacja magnezu
W mediach bardzo często pojawiają się reklamy leków i suplementów diety, których zadaniem jest uzupełnienie braków mikroelementów lub witamin w organizmie. Kobiety w ciąży muszą jednak pamiętać, że nie wolno przyjmować żadnych środków farmaceutycznych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Jeśli stwierdzi on niedobór magnezu, wówczas sam zaleci stosowanie odpowiedniego preparatu. Warto pamiętać, że szkodzić może nie tylko niedobór, ale również nadmiar tego pierwiastka.