Polscy wydawcy literatury dziecięcej i młodzieżowej

0
212

Księgarnie są pełne książek dla dzieci, które kuszą walorami edytorskimi: bajecznymi kolorami, gadżetami lecz niestety nie niosą żadnych wartości literackich. Wiele z nich to tłumaczenia z innych języków, niestety czasami zaskakująco nieudolne i pełne błędów językowych. Na szczęście na polskim rynku pojawia się coraz więcej niszowych wydawnictw, które proponują ambitne, wysoko artystyczne książki, pełne wartościowych treści (mają dobrych autorów) i piękną ilustrację wykonywaną przez artystów. Wśród polskich wydawnictw, które stawiają na ambitne treści i bogatą szatę graficzną są takie jak: Dwie Siostry, Bajka, Literatura, Muchomor, Format. Niektóre z nich zostały założone przez twórcze mamy, które nie mogąc znaleźć na rynku polskiej książki wartościowych pozycji dla dzieci, zaczęły same je wydawać.

Dwie Siostry

Wydawnictwo Dwie Siostry, założone przez dwie przyjaciółki, specjalizuje się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej; wydaje książki autorów polskich i zagranicznych. Z równą sympatią Wydawnictwo traktuje tradycję i nowatorstwo: przypomina czytelnikom klasyczne tytuły literatury dziecięcej i prace mistrzów polskiej grafiki książkowej, a jednocześnie promuje młodych, utalentowanych autorów i ilustratorów. Priorytetem wydawnictwa jest wydawanie książek pięknych, mądrych i pomysłowych.

W bestsellerowej serii Dwóch Sióstr – „Mistrzowie Ilustracji” ukazują się reedycje klasycznych hitów literatury dla dzieci, którymi zaczytywali się dzisiejsi rodzice. Dopracowane edytorsko książki w twardych oprawach ozdobione są pracami najwybitniejszych polskich ilustratorów, takich jak Bohdan Butenko, Mirosław Pokora czy Jan Marcin Szancer. Spośród dotychczas wydanych w serii książek największą popularnością wśród czytelników cieszą się „Babcia na jabłoni” Miry Lobe i „Odwiedziła mnie żyrafa” Stanisława Wygodzkiego.

W serii „Własny Pokój” wydawane są powieści, w których poruszająca i wciągająca fabuła łączy się z wysoką jakością literacką – książki wybitnych autorek, które dotąd były w Polsce nieznane. Serię wyróżnia oryginalny, estetyczny projekt graficzny.

Bajka

Kolejne polskie Wydawnictwo, którego celem jest publikowanie napisanych w znakomitym stylu, pięknie ilustrowanych książek to Bajka. Bajka jest konceptem byłych redaktorów naczelnych Świerszczyka i Misia. Wydawnictwo na stałe współpracuje z grupą autorów i ilustratorów związanych z tymi pismami, czyli – najwybitniejszymi twórcami kultury dla dzieci. W momencie debiutu jesienią 2009 roku, Wydawnictwo Bajka wprowadziło na rynek kilkanaście książek współczesnych polskich autorów i zainicjowało zarazem trzy serie wydawnicze dla dzieci w różnym wieku.
Celem Bajki jest publikowanie bajek w najlepszym wydaniu, zarówno nowych, jak i klasycznych, autorów polskich i zagranicznych. Bajki z Bajki to książki napisane w znakomitym stylu, bogato ilustrowane, wydane w starannej i gustownej szacie edytorskiej. Dopracowane redakcyjnie i wydrukowane z wykorzystaniem najlepszych materiałów. Wydawnictwo wychodzi z założenia, że nie można oszczędzać na jakości, zwłaszcza. gdy dotyczy to kultury dla dzieci. Przecież KULTURA ZACZYNA SIĘ OD DZIECKA.

Działalność wydawnictwa została szybko dostrzeżona przez krytyków literatury dziecięcej
i doceniona przez czytelników. Bajka jest laureatem wielu bardzo znaczących nagród. Polska Sekcja IBBY przyznała wydawnictwu prestiżową Nagrodę Dużego Donga. Wydawnictwo zdobyło także liczący się na rynku tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i kropka” 2009 w konkursie Empiku.

Literatura

Od 1990 roku na rynku polskiej książki działa Wydawnictwo Literatura, które specjalizuje się w wydawaniu książek dla dzieci i młodzieży najpopularniejszych współczesnych polskich autorów. Literatura jest laureatem wielu prestiżowych nagród oraz współpracuje z wybitnymi autorami, wśród nich są: Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Grzegorz Kasdepke, Marcin Brykczyński, Paweł Beręsewicz, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka i inni.

Format

Wydawcą  nietuzinkowej literatury dla dzieci – bogatej zarówno w formie jak i treści, jest Format. Wydawnictwo współpracuje z autorami i artystami, którzy tworzą książki jedyne w swoim rodzaju, odbiegające od masowych standardów.

Muchomor

W 2002 roku cztery ambitne mamy założyły Wydawnictwo Muchomor – publikujące książki, bajki i czytanki dla dzieci. Wydawnictwo stawia sobie za cel wydawanie książek dla dzieci na najwyższym poziomie literackim, artystycznym i edytorskim. Jest pierwszym w Polsce wydawcą książek materiałowych (i jedynym produkującym własne, a nie licencjonowane tytuły). Stara się propagować nieznaną w Polsce obcojęzyczną literaturę dziecięcą najwyższej próby. Promuje również polskich autorów i ilustratorów za granicą. Próbuje łączyć promowanie młodych autorów z wydawaniem klasyków.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments