Projekt edukacyjny Teatru Lalek Pleciuga: Mamy prawo do bycia sobą.

0
107

Szczeciński Teatr Lalek Pleciuga jest realizatorem projektu edukacyjnego, pn. Mamy prawo do bycia sobą, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ideą projektu jest edukacja kulturalna i medialna dzieci i dorosłych, skupiająca się na tematyce praw dziecka oraz nowoczesnej pedagogiki zainspirowanej twórczością Janusza Korczaka – pisarza i pedagoga, prekursora walki o prawa dziecka.

Projekt zakłada przeprowadzenie:

  • letnich półkolonii, których efektem będą spektakl i happening werbalizujący potrzeby dzieci,
  • warsztatów m.in. teatralnych i dziennikarskich, skierowanych do dzieci w wieku szkolnym,
  • zajęć pedagogicznych dla dorosłych (studentów, rodziców, nauczycieli).

projektwteatrze

20 sierpnia, w Teatrze Lalek „Pleciuga” rozpoczynają się warsztaty letnie w ramach projektu „Mamy prawo do bycia sobą” – teatr (dla) dzieci. Warsztaty, które zostaną przeprowadzone w terminie  20-25 sierpnia to cykl działań edukacyjnych dla dzieci w wieku 7-10 lat. Efektem końcowym będzie przygotowanie przedstawienia inspirowanego powieścią Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”. Zajęcia będą prowadzone przez aktorów i animatorów związanych  i współpracujących z „Pleciugą” przy okazji różnych projektów. Odbędą się zajęcia plastyczne skupiające się na budowie elementów scenografii, aktorskie, muzyczne – z nauką gry na bębnach i nauką śpiewu, choreograficzne oraz kreatywne zajęcia pracy z wyobraźnią, które pozwolą zbudować scenariusz przedstawienia z pomysłów dzieci.

Celem planowanych działań jest zmotywowanie dzieci do twórczego myślenia, uruchomienia wyobraźni, podniesienie wiary we własne siły oraz osiągnięcie poczucia satysfakcji z pracy – pomysły uczestników będą wspierane i rozbudowywane pod opieką prowadzących, ostateczne decyzje będą jednak należały do dzieci. Sposób organizacji zajęć będzie zainspirowany pomysłami Janusza Korczaka, który we współpracy z dziećmi tworzył szereg instytucji koordynowanych przez dzieci.

Warsztaty zakończą się dniem wyjazdowym do Ośrodka Kultury Gminy Wolin – partnera projektu, gdzie uczestnicy zaprezentują przedpremierowy pokaz przedstawienia oraz wezmą udział w zabawach, grach i konkursach wspólnie z dziećmi z Wolina.

Przedstawienie stworzone przez uczestników warsztatów zostanie zaprezentowane ponownie podczas inauguracji sezonu artystycznego w Teatrze Lalek „Pleciuga” 8 września.

Organizator:

Teatr Lalek „Pleciuga”

www.pleciuga.pl

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments