Skóra noworodka – jak o nią zadbać?

0
142

 

Skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa i delikatna. Tuż po narodzinach nie ma ono jeszcze wykształconej pełnej bariery ochronnej. Dlatego też należy starannie o nią zadbać, tak aby uniknąć odparzeń, przesuszenia, podrażnień i powstawania poważniejszych stanów zapalnych.

Najważniejszą zasadą, która pomoże zapobiec problemom skórnym u malucha, jest przeprowadzanie codziennej, starannej pielęgnacji. Skóra noworodka i niemowlaka jest znacznie cieńsza niż u osoby dorosłej. Nie zabezpiecza jej jeszcze płaszcz hydrolipidowy, a niska aktywność gruczołów łojowych i zasadowy odczyn pH sprawiają, że jest bardziej podatna na uszkodzenia oraz przesuszenie. Najczęstszym kłopotem młodych mam są powstające pod pieluszką odparzenia. Aby ich uniknąć, należy często przewijać dziecko, warto też wybrać sprawdzone, dobrej jakości pieluszki. Przyda się także krem ochronny, który zabezpieczy skórę malucha przed kontaktem z moczem i kałem. Warto też pozwolić dziecku poleżeć przez jakiś czas bez pieluszki – kontakt ze świeżym powietrzem bardzo dobrze podziała na skórę. Kolejną niezwykle istotną sprawą jest nawilżanie i natłuszczanie skóry za pomocą odpowiednio dobranych preparatów. Jeśli chodzi o kosmetyki dla noworodka, doskonale sprawdzą się emolienty – hipoalergiczne szampony, emulsje czy kremy o działaniu łagodzącym, natłuszczającym i nawilżającym (np. z linii Emolium). Dzięki niezwykle delikatnym emolientom skóra nie będzie przesuszona nawet po kąpieli.

Pierwsza pomoc przy odparzeniach

Niestety, czasami nawet przy bardzo starannej pielęgnacji delikatna skóra dziecka i tak ulegnie podrażnieniu. Jeśli na pupie malucha zauważymy zaczerwienienia, zareagujmy, zanim zaczną być bardziej bolesne. Po pierwsze, należy dokładnie umyć odparzone miejsce, po czym pozwolić skórze przeschnąć. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest pozwolić dziecku poleżeć bez pieluszki, ponieważ kontakt ze świeżym powietrzem przyspiesza regenerację skóry. Po drugie, zaczerwienienie smarujemy odpowiednim kremem, który bez problemu kupimy w aptece. Po trzecie, koniecznie pamiętajmy o częstym przewijaniu. Zwłaszcza latem, w czasie upałów, warto zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż wysoka temperatura sprzyja utrzymywaniu się podwyższonej wilgotności pod pieluszką. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia odparzeń jest także nadmiar zasypki, która wilgotniejąc może podrażnić skórę – używajmy zatem pudru, ale z umiarem.

Niepokojące przesuszenie skóry

Momenty kąpieli i przewijania wykorzystujmy na dokładną obserwację skóry niemowlaka. Tym sposobem wcześniej zauważymy wszystkie niepokojące objawy, wśród których wymienić należy przesuszenie skóry, rumień czy łuszczące się zmiany. Może być to sygnał zwiastujący atopowe zapalenie skóry (AZS) – bardzo częstą przypadłość wieku dziecięcego. Aby zapobiec rozwojowi tej choroby, a także w przypadku jej pojawienia się, regularnie nawilżajmy i natłuszczajmy skórę niemowlaka. Emolienty, które nie tylko natłuszczają skórę i tworzą na jej powierzchni barierę ochronną, ale także chłoną wilgoć z otoczenia, to podstawowa broń w walce z AZS.

Skóra twojego dziecka jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Aby zapobiec ich powstaniu, pamiętaj o częstym przewijaniu, stosowaniu kremów przeciw odparzeniom oraz regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments