Szczecin: Mamy prawo do bycia sobą. Projekt edukacyjny realizowany w Teatrze lalek Pleciuga.

0
95

W wakacje – w terminie od 20 do 25 sierpnia, w godzinach od 9:00 do 15:30 – Teatr Lalek Pleciuga zaprasza dzieci w wieku od 7 do 10 lat na cykl działań edukacyjnych, których końcowym efektem będzie przygotowanie przedstawienia inspirowanego powieścią Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”. 

30 uczestników, podzielonych na 2 grupy 15-osobowe, weźmie udział w warsztatach prowadzonych przez aktorów i animatorów związanych  i współpracujących z „Pleciugą” przy okazji różnych projektów. Odbędą się zajęcia plastyczne skupiające się na budowie elementów scenografii, aktorskie, muzyczne – z nauką gry na bębnach i nauką śpiewu, choreograficzne oraz kreatywne zajęcia pracy z wyobraźnią, które pozwolą zbudować scenariusz przedstawienia z pomysłów dzieci.

Celem planowanych działań jest zmotywowanie dzieci do twórczego myślenia, uruchomienia wyobraźni, podniesienie wiary we własne siły oraz osiągnięcie poczucia satysfakcji z pracy – pomysły uczestników będą wspierane i rozbudowywane pod opieką prowadzących, ostateczne decyzje będą jednak należały do dzieci. Sposób organizacji zajęć będzie zainspirowany pomysłami Janusza Korczaka, który we współpracy z dziećmi tworzył szereg instytucji koordynowanych przez dzieci.

Warsztaty zakończą się dniem wyjazdowym do Ośrodka Kultury Gminy Wolin – partnera projektu, gdzie uczestnicy zaprezentują przedpremierowy pokaz przedstawienia oraz wezmą udział w zabawach, grach i konkursach wspólnie z dziećmi z Wolina.

Przedstawienie stworzone przez uczestników warsztatów zostanie zaprezentowane ponownie podczas inauguracji sezonu artystycznego w Teatrze Lalek „Pleciuga” 8 września.

Zapisy na warsztaty:

Zapisy na warsztaty przyjmować będzie Magdalena Gardas od poniedziałku 11 czerwca od godziny 8:00 pod numerem telefonu 697 376 697.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest uiszczenie opłaty w wysokości 50 zł (całkowity koszt zajęć) w kasie teatru do dnia 28 czerwca.

termin: 20-25 sierpnia 2012
Zajęcia odbywać się będą w godzinach: 9:00-15:30
cena: 50 zł
Zajęcia kierowane są do dzieci  wieku od 7 do 10 lat.

Kasa teatru czynna jest od wtorku do czwartku w godzinach 8:30-15:30 oraz w piątek od 8:30 do 17:00.

O projekcie

Ideą projektu jest edukacja kulturalna i medialna dzieci i dorosłych, skupiająca się na tematyce praw dziecka oraz nowoczesnej pedagogiki zainspirowanej twórczością Janusza Korczaka – pisarza i pedagoga, prekursorawalki o prawa dziecka.

Projekt zakłada przeprowadzenie:

•    letnich warsztatów, których efektem będą spektakl i happening werbalizujący potrzeby dzieci,
•    warsztatów między innymi teatralnych i dziennikarskich, skierowanych do dzieci w wieku szkolnym,
•    zajęć pedagogicznych dla dorosłych (studentów, rodziców, nauczycieli).

Powstanie też repertuarowy spektakl dla najnajmłodszych, stworzony innowacyjną metodą wykorzystującą efekty interakcji z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Teatr w projekcie jest przestrzenią komunikacji dla społeczeństwa obywatelskiego aktywizującą dzieci – do wyrażania siebie – i dorosłych – do zrozumienia psychologii dziecka, potrzebnego między innymi wychowawcom i twórcom teatralnym.
Projekt wpływa na zwiększenie znajomości praw i potrzeb dziecka w społeczeństwie.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na stronie:
www.mamyprawo.blogspot.com

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments