Zdaniem specjalistów w pierwszych latach życia nie ma sensu sięgać po witaminy dla dziecka. Wyjątkiem są witaminy D i K. W przypadku pozostałych lepiej dostarczyć je wraz z posiłkiem.
Witaminy zawarte w warzywach i owocach są lepiej przyswajalne niż te, które podajemy w syropach czy kropelkach. Z tego też powodu lekarze zachęcają do urozmaicania diety malca. Powinny się w niej znaleźć duże ilości warzyw i owoców w różnych formach, dzięki czemu dziecko będzie mogło wybrać dla siebie to co najlepsze. Przeciery, musy czy zupki jarzynowe to prawdziwe kopalnie witamin, z których należy czerpać pełnymi garściami.
Maluszek do 12 miesiąca życia
W tym wieku dzieci dopiero poznają nowe smaki. Do ich diety poza mlekiem wprowadzane są kolejne warzywa i owoce. Malcowi do ukończenia pierwszego roku życia, najlepiej podawać przeciery, musy oraz soki owocowe i warzywne. W przypadku małych dzieci warto pamiętać, aby nie podawać zbyt dużych ilości soków. Szkrab nie powinien pić ich więcej niż 150 ml na dobę. Soków nie należy stosować do zaspokojenia pragnienia. Do tego celu znacznie lepiej nadają się woda lub specjalne herbatki ziołowe i owocowe. Warto też pamiętać, aby podawać dziecku w pierwszej kolejności dania warzywne, a dopiero później owoce. Taka kolejność sprawi, że malec przyzwyczai się do smaków innych niż słodkie.
Dziecko w wieku do 3 lat
Dzieci nieco starsze chętnie sięgają po swoje ulubione warzywa i owoce. Najlepiej podawać im 5 porcji dziennie. W każdym posiłku warto przemycić jakiś witaminowy dodatek. Do kaszki czy płatków podawanych na śniadanie można dodać sok lub kawałki owoców. Świetnie sprawdzą się tu maliny, jagody, truskawki czy brzoskwinie. Na drugie śniadanie można podać kanapkę z pomidorem lub ogórkiem. Obiad to też możliwość przemycenia ogromnej ilości warzyw i owoców. Warto podawać je w formie zupy, sałatek czy sosów. Podwieczorek to doskonały czas na owocowy przysmak. Każdego dnia można podać inne owoce lub potrawy z ich dodatkiem, które dostarczą wszystkich witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.
Kiedy sięgać po suplementy
Pediatrzy nie są zwolennikami suplementów diety dla najmniejszych dzieci. Wśród zalecanych standardowo preparatów są te zawierające witaminy D i K. Lekarz może też zalecić dodatkowe preparaty witaminowe w przypadku, gdy dziecko tego wymaga np. po przebytych chorobach.
Prawidłowo zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce powinna dostarczyć dzieciom wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Suplementacja jest niezbędna tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy o tym zadecyduje lekarz prowadzący dziecka.