2 maja 2012

Wojna to bardzo poważny temat, jak opowiedzieć o niej dzieciom, nie epatując przy tym drastycznymi szczegółami i nie burząc w małym człowieku poczucia bezpieczeństwa? A z drugiej strony – jak nie przedstawić jej jako świetnej przygody? Ważne, by dzieci nie odnajdowały odpowiedzi na nurtujące ich pytania przed ekranem telewizora, lecz otrzymywały je od nas przy okazji wspólnego czytania połączonego z rozmową.

Wydawnictwo Literatura w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego wydało książki opowiadające o wojnie, skierowane do najmłodszych (od około 6 lat): Czy wojna jest dla dziewczyn? Pawła Beręsewicza, Zaklęcie na w Michała Rusinka, Asiunia Joanny Papuzińskiej (Joanna Papuzińska za książkę Asiunia otrzymała tegoroczną Nagrodę Literacką m.st. Warszawy).

asiunia1

Ilustracja z książki Asiunia

Historie zawarte w trzech książkach opowiadają o codziennym doświadczeniu wojennym widzianym oczyma dzieci: Eli, Włodka i Asiuni. Przy czym należy wiedzieć, że każda z historii tu opowiedzianych wydarzyła się naprawdę. Bohaterowie książek to realne osoby, które jako dzieci przeżyły wojnę, a ich relacje z tamtych wydarzeń znajdują się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

zaklecie  zaklecie1

czywojna  czywojna1

Patronat Honorowy nad całą serią objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Jedna odpowiedź do “Książki odpowiadające na trudne pytania, czyli wojna widziana oczami dziecka”

Dodaj komentarz