Prawa i obowiązki rodziców – dbałość o rozwój i wychowanie dziecka

0
346
Prawo rodzinne

Rodzice to nie tylko osoby najbliższe dziecku, ale również prawni opiekunowie malucha. Ich prawa i obowiązki są dokładnie określone w polskim prawie rodzinnym. Wśród wielu dziedzin określonych przepisami są również takie, które regulują najbardziej oczywiste działania rodzicielskie takie jak dbałość o rozwój i wychowanie dziecka.

 

Prawo do wychowywania dziecka zgodnie z własnymi wartościami i światopoglądem

Warto wiedzieć, że każdy rodzic ma prawo do wychowywania swojego dziecka zgodnie z wyznawanymi przez siebie wartościami i światopoglądem. Oznacza to tyle, że  nikt nie ma prawa ingerować w przekazywane dziecku wartości moralne czy religijne. To od rodzica zależy w jakiej wierze będzie wychowywane dziecko, czy będzie chodziło na lekcję religii czy etyki etc. Osoby trzecie nie mają prawa ingerować w sposób wychowywania dziecka, chyba, że pojawiają się wyraźne przesłanki świadczące o działaniu na szkodę małoletniego.

 

Prawo do wymagania od dziecka posłuszeństwa

Rodzice mają też prawo do wymagania od dziecka posłuszeństwa. Wykonywanie czynności związanych z nauką, zabawą czy obowiązkami domowymi mogą być przez nich egzekwowane w różny sposób. Należy wiedzieć, że prawo nie reguluje metod nagradzania czy karania małoletnich. Jeśli rodzice uważają, że najlepszą karą za nieposłuszeństwo będzie np. zakaz wychodzenia z domu czy oglądania telewizji mają prawo w taki sposób egzekwować posłuszeństwo.

 

W tematyce praw i obowiązków związanych z dbałością o rozwój i wychowanie dzieci bardzo ważne jest, że prawa rodziców mogą być ograniczone w momencie, gdy działają na szkodę dziecka. Tym samym zabronione są kary cielesne np. bicie oraz nękanie psychiczne np. wyzywanie. Ponadto istnieje możliwość ingerencji w wyznawane zasady wówczas, gdy zagrażać to może zdrowiu i życiu dziecku. Przykładem takiego działania może być brak zgody rodziców na leczenie transfuzją krwi lub preparatem krwiopochodnym w przypadku świadków Jehowy. W skrajnych przypadkach lekarz może zgłosić sprawę do sądu rodzinnego, który zadecyduje o podjęciu leczenia sprzecznego z wyznawanymi przez rodziców normami. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że tego typu działania zdarzają się niezwykle rzadko.

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments