Ciężarna ma prawo wymagać, by poród odbywał się w warunkach maksymalnej intymności. By na sali porodowej nie było żadnych studentów. Ma prawo do znieczulenia zewnątrzoponowego. To także ona jako jedyna może decydować o długości kontaktu z dzieckiem „skóra do skóry”. To tylko kilka punktów z planu porodu, do których dostosowania się przez lekarzy i personel medyczny może oczekiwać ciężarna. Dlatego warto go przygotować przed przyjazdem do szpitala.
To oficjalna lista preferencji ciężarnej dotyczących przebiegu porodu. Mówiąc inaczej – to dokument, w którym przyszła mama zawiera swoje oczekiwania dotyczące przebiegu rozwiązania ciąży. Możliwość sporządzenia takiej listy otworzyło rozporządzenie ministerstwa zdrowia z 2011 roku. I o ile nie ma przeciwwskazań medycznych, lekarze i personel medyczny powinni się do tych wymagań dostosować.
Warto dodać, że nie ma jednego, urzędowego wzoru planu porodu. Można go sformułować samodzielnie lub skorzystać z gotowych wzorów, powszechnie dostępnych w Internecie.
Jeśli ciężarna nie przygotowała wcześniej planu porodu, to lekarz lub położna w wywiadzie medycznym przed porodem ustalą najważniejsze wymagania. Warto jednak listę preferencji określić wcześniej. Może być bowiem trudno się skupić na myśleniu między jednym skurczem a drugim.
Najważniejsze informacje planu porodu spokojnie zmieszczą się na dwóch kartkach A4. W dokumencie powinny zostać m.in. zawarte:
To zaledwie część kwestii, którą warto rozważyć i umieścić w planie porodu. Warto pamiętać, że nie trzeba przygotować tej listy w jeden wieczór!
Idealnie jest omówić z lekarzem plan porodu jeszcze przed rozwiązaniem. Jeśli okaże się, że placówka nie jest w stanie spełnić oczekiwań ciężarnej, to zawsze będzie czas na zmianę porodówki.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
3abruptness