Czy pajączki naczyniowe to to samo co żylaki?

0
221

Wiele osób utożsamia tzw. „pajączki naczyniowe” z żylakami. Jednak założenie to jest mylne, ponieważ różnice pomiędzy nimi są znaczące, pomimo występowania pewnych cech wspólnych.

Poszerzone lub pękające naczynia krwionośne stanowią od dawna problem natury zarówno estetycznej, jak i zdrowotnej. Wiele osób boryka się z problemem pękających naczynek, jednak większość osób zwraca uwagę jedynie na aspekt estetyczny tego schorzenia. Natomiast przyczyny pajączków naczyniowych mogą być różne i niekiedy zwiastować poważniejsze zmiany w naszym organizmie. Zjawisko zwane „pajączkami naczyniowymi” lub poważniejsze zmiany zachodzące w ścianach żył prowadzące do powstawania żylaków, są powodowane głównie wrodzonymi predyspozycjami, zaburzeniami układu krwionośnego, wpływem różnego rodzaju zanieczyszczeń środowiskowych, ale mogą być także zależne od poziomu hormonów (np. estrogenu), czy też następstwem prowadzonego stylu życia. Często też zdarza się, że obie formy, pajączki i żylaki są ze sobą mylone. Jest to poważny błąd, którego nie powinno się popełniać. Jednak czym one tak naprawdę się różnią?

Skąd się biorą pajączki i żylaki?

Pajączki naczyniowe powstają poprzez początkowe osłabienie naczyń włosowatych znajdujących się pomiędzy skórą właściwą, a naskórkiem, które następnie podczas wielokrotnych cykli kurczenia się i rozkurczania, zaczynają uwidaczniać się pod naskórkiem. Powstaje wówczas nieestetyczna, widoczna na skórze czerwona sieć naczynek. Pajączki wyglądają zazwyczaj podobnie na różnych partiach skóry (twarz, plecy, nogi, ręce) – przypominają czerwoną pajęczą sieć, stąd też nazwa. Żylaki natomiast, są to nadmiernie rozszerzone żyły, często z popękanymi ścianami naczyń, którym mogą towarzyszyć owrzodzenia. Żylaki tworzą kręte, wężowate uwypuklenia pod skórą, niemalże zawsze bardzo dobrze wyczuwalne po dotknięciu dłonią, czy też palcami. Uwypuklenia te powstają poprzez zaburzenia w funkcjonowaniu zastawek, przez które krew cofa się, zalega i prowadzi do poszerzania żył, a co za tym idzie kolejne następstwa ich obecności, jak np. opuchnięte kostki nóg.

Żylaki a pajączki

Głównymi różnicami pomiędzy pajączkami naczyniowymi, a żylakami jest ich morfologia oraz pochodzenie. Żylaki różnią się nie tylko od samych pajączków, ale i między sobą. Najczęściej występującymi żylakami są: żylaki kończyn dolnych, przełyku, odbytu, oraz rzadziej występujące: pęcherza moczowego, macicy czy pochwy. Tak samo wygląd żylaków jest inny niż pajączków ponieważ są o wiele większe i dotyczą większych naczyń krwionośnych (żył, a nie jak w przypadku pajączków znacznie cieńszych naczyń włosowatych). Pajączki zaś, są wynikiem wystąpienia zaburzeń w naczyniach włosowatych. Także geneza powstawania obu form patologicznych jest różna. Tak jak wcześniej wspomniałem, pojawianie się pajączków wynika z osłabienia naczyń włosowatych, ich poszerzania oraz pękania. Żylaki natomiast są powodem nadmiernego rozszerzenia żył, wynikającego z niewydolności pracy zastawek, co jest następstwem małej aktywności fizycznej oraz osłabienia mięśni. Pomimo, iż oba procesy i późniejsze ich konsekwencje znacznie się różnią, to są ze sobą skorelowane. Pojawienie się pajączków może być pierwszym sygnałem, że w przyszłości mogą powstawać żylaki. Długie działanie bodźców powodujących zaburzenia naczyń włosowatych (tj.: zaburzenie gospodarki hormonalnej, wzrost ciśnienia krwi, zmniejszenie ilości sprężystych włókien kolagenowych w ścianach naczynek), mogą prowadzić do wystąpienia zaburzeń układu krążenia, a w konsekwencji do powstania żylaków. Podsumowując, uważam, iż nie możemy mówić o tym, że pajączki naczyniowe są tym samym co żylaki. Różnice pomiędzy nimi są znaczące jednak ze względu, że obie formy dotyczą układu krążenia nie można zbagatelizować wystąpienia żadnej z nich. Sprawne funkcjonowanie układu krwionośnego jest niezbędne do sprawnego funkcjonowania naszego organizmu, a co za tym idzie wpływa na nasze samopoczucie i efektywność podejmowanych działań. Nie można mylić ze sobą pajączków naczyniowych i żylaków, generalizując pierwsze z nich to ostrzeżenie od naszego organizmu, że warto zainteresować się stanem swojego zdrowia, a drugie to ostrzeżenie, że zaczyna się dziać coś nie do końca dobrego co wymaga sprawdzenia i podjęcia leczenia. Właściwą ocenę może podać lekarz, kierując następnie na leczenie żylaków laserem , natomiast pajączki naczyniowe są usuwane przy pomocy skleroterapii jak i zabiegów laserowych.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments