Coraz częściej mówi się głośno o panującym kryzysie męskości. Czy rzeczywiście tak jest? Jaki właściwie powinien być współczesny mężczyzna – lojalny, rycerski, honorowy, wrażliwy?
Męskość najłatwiej definiuje się rzecz jasna w opozycji do kobiecości. Jednak wejdźmy w temat nieco głębiej. Cechy, którymi powinien odznaczać się „prawdziwy” mężczyzna, czyli człowiek dojrzały i świadomy swojej roli jako ojca, męża, kochanka. Wiele Pań zarzuca mężczyznom zbytnie odejście od kursu twardego, niezłomnego osobnika w stronę zbytniego egocentryzmu, zbyt dużego nastawienia na dbałość o własny wygląd oraz brak cech, które powinien posiadać ojciec rodziny. Oczywiście jest to duże uproszczenie, bo po pierwsze nie wszystkie kobiety są takiego zdania, a po drugie nie wszyscy mężczyźni stali się nagle zniewieściali. Tak czy inaczej obraz męskości, który wyznaje i którego oczekuje większość kobiet to mężczyzna o cechach osobowości, które można uznać za rycerskie. Są to przede wszystkim odpowiedzialność, hart ducha, lojalność i umiejętność adorowania kobiety.
Powodem wspomnianego kryzysu męskości może być także fakt, iż na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat kobiety wcielały się wielokrotnie w rolę mężczyzn i na odwrót. Jednoznaczne niegdyś granice oddzielające kobietę od mężczyzny poniekąd się dziś zacierają. Oczywiście same cechy osobowościowe określające daną płeć są niezmienne, ale widać delikatny, acz znaczący dyskurs. Współczesna męskość ma więc sporo pracy przed sobą. W końcu prawdziwy mężczyzna powinien być odpowiedzialny i niezłomny. Kwestia uczesania i odziania powinna mieć drugorzędne znaczenie.
Coraz częściej występuje kryzys wieku średniego.
Kryzys wieku średniego u mężczyzny, podobnie jak menopauza u kobiet jest procesem całkowicie naturalnym, z którym zmaga się zdecydowana większość Panów – oczywiście z różnym nasileniem dolegliwości. Jak walczyć z objawami i jak przystosować się do zmian, które nieuchronnie niesie ze sobą wspomniany kryzys?
Najważniejsze objawy, które występują podczas kryzysu wieku średniego to złość, zrezygnowanie, a także depresja i przygnębienie. Często mężczyźni uskarżają się również na monotonię w związku. Sam kryzys jest związany z okresem życia, w którym mężczyzna zaczyna sobie zdawać sprawę z faktu, iż wszystko co najlepsze już właściwie przeżył. Jest to więc czas mniej lub bardziej głębokich refleksji nad swoim dotychczasowym życiem. Bilans zysków i strat – dobrych i złych decyzji oraz życiowych dokonań. Oczywiście bilans nigdy nie jest w stanie zadowolić żadnej z osób, co jest całkowicie zrozumiałe. Żadne życie nie jest idealne i w każdym znajdą się elementy, które można było zrobić inaczej, lepiej… Spojrzenie w tył, w to jakie mieliśmy oczekiwania od życia, jakie plany, a ile z tego wszystkiego udało się zrealizować rzeczywiście może doprowadzić do załamania, czy pewnego rodzaju wstrząsu. Jak sobie radzić z objawami kryzysu średniego?
Po pierwsze trzeba mieć świadomość, że jest to stan całkowicie naturalny, który przechodzi niemal co drugi mężczyzna. Ważnym jest, aby w radzeniu sobie z kryzysem udział brała również partnerka. Wspólnie można osiągnąć znacznie lepsze i szybsze efekty. Jak się okazuje partnerka może zdziałać naprawdę wiele w kwestii walki z kryzysem wieku średniego u swojego mężczyzny, np. poprzez rozmowy, poszukiwanie na nowo zbliżenia, urozmaicenie życia seksualnego oraz docenienie jego roli w życiu rodziny, dzieci. Pomoc może także stanowić szczera rozmowa z psychologiem.