Co warto wiedzieć o żelazkach?

0
157

Bezsprzecznie żelazko przydaje się w każdym domu. Pytanie jednak, które z żelazek kupić, aby prasowanie nie było koszmarem, a sterta prania czekająca na swoją kolej nie rosła z dnia na dzień? W artykule przedstawimy popularne rodzaje żelazek.

Żelazko tradycyjne

Jest to sprzęt składający się z aluminiowej stopy, rączki z tworzywa oraz pokrętła służącego do ustawiania temperatury. Żelazko tradycyjne długo trzyma ciepło, ale nie posiada funkcji nawilżania materiału, ani nie tworzy pary. Zatem prasowanie nim nie jest najprostsze i nie zawsze skuteczne.

Żelazko parowe

Należy do najbardziej popularnych żelazek kupowanych przez konsumentów. Jego rozmiar jest podobny do rozmiaru żelazka tradycyjnego. Składa się ono z obudowy z tworzywa, stopy grzewczej, zbiornika na wodę, pokrętła służącego do ustawiania temperatury oraz mocy generowanej pary. W stopie grzewczej tego typu żelazek znajdują się specjalne otwory, z których wydobywa się para. Dzięki wydostającej się parze wodnej prasowanie staje się dużo łatwiejsze. Poza tym ze stopy żelazka wydobywa się również turbo uderzenie parowe. Dzięki czemu jest to dobre żelazko do prasowania w pionie. Pozwala to na odświeżanie ubrań zaledwie w kilka chwil. Regulacja temperatury sprawia, że żelazka parowe nadają się do prasowania różnego rodzaju tkanin. Dodatkowo są proste w użyciu i poręczne. Tego typu żelazko parowe można nabyć np. w internetowym sklepie firmy Mango

Żelazko bezprzewodowe

Jego zaletą jest fakt, że nie mają kabla. Zatem nic nam nie przeszkadza podczas prasowania nawet tak dużych rzeczy jak firany, czy obrus. Jednakże, aby się nagrzać żelazka tego typu muszą być wyposażone w specjalna stację dokującą. Podczas prasowania żelazko ulega ostudzeniu, co powoduje, że musimy je na chwilę odstawić, aby podgrzało się przy pomocy stacji podłączonej do prądu. Zatem jeśli mamy do uprasowania większą liczbę ubrań może to spowalniać naszą pracę i być problematyczne.

Żelazko systemowe

Samo żelazko swoim wyglądem przypomina żelazko parowe. Jest wyposażone w stopę grzewczą z otworami na wydobywającą się z niego parę, pokrętło do regulacji temperatury oraz kabel podłączony do stacji parowej (ok. 2 litrowy zbiornik na wodę). Za pośrednictwem przewodu wyprodukowana para przedostaje się do żelazka. Jest to silne uderzenie pary (max. 150 g/min, podczas gdy zwykłe żelazka generują parę o maksymalnej mocy 40 g/min). Dzięki tak dużej mocy w prosty i szybki sposób pozbywamy się zagnieceń z naszych ubrań. Jest to niewątpliwą zaletą żelazek systemowych. Mimo tego mają one też swoje wady. Są dużych rozmiarów, co powoduje, że do ich ustawienia potrzebne jest specjalne miejsce.

Żelazko turystyczne

Jest to mniejsza wersja żelazka przewodowego. Na rynku żelazek turystycznych znajdziemy zarówno wersje tradycyjnych, jak i parowych. Te posiadające możliwość generowania pary, oprócz stopy i pokrętła do regulacji temperatury, posiadają również mały zbiornik na wodę. Niewielkie rozmiary i składana rączka znacznie ułatwiają transport żelazka. Mają niewielką moc, aczkolwiek doskonale nadają się do odprasowania w podróży.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments