Czym jest trzydniówka?

0
112
trzydniówka

Typowa trzydniówka – można czasem usłyszeć od pediatry. Gardło nie jest zaczerwienione, uszy zdrowe, zęby się nie wyżynają, a dziecko ma wysoką gorączkę i jest bardzo osłabione. Dlaczego tak się dzieje?

Trzydniówka, znana także jako rumień nagły, to zakaźna choroba wirusowa typowa dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 roku życia. Jak nazwa wskazuje trwa zazwyczaj trzy dni. Jej głównym objawem jest wysoka gorączka u dziecka, nawet do 40 stopni Celsjusza i ogólne zmęczenie, może też pojawić się drobna, czerwona wysypka w postaci małych, niebolesnych i nieswędzących plamek.

Najważniejsze jest zbijanie gorączki i podawanie płynów

Co robić, gdy dziecko ma trzydniówkę? Przede wszystkim powinno się odseparować je od innych maluchów. W leczeniu najważniejsze są leki zmniejszające temperaturę. Warto podawać np. Nurofen na gorączkę u dziecka tak, by zbić temperaturę do maksymalnie 38 stopni. Do mierzenia temperatury najlepszy będzie termometr bezdotykowy. Leki przeciwgorączkowe zazwyczaj trzeba podawać co kilka godzin, także w nocy. Zwróćmy uwagę, że dziecku w trakcie gorączki nie powinno się robić zimnych kąpieli. Jego organizm może doznać szoku i maluszka trudno będzie uspokoić, może też dostać drgawek. Ta metoda obciąża także układ krążenia dziecka i wbrew pozorom dużo bezpieczniejsze jest podanie leków z apteki.

Wezwijmy lekarza, jeśli u maluszka wystąpią drgawki lub odmówi ono jedzenia i picia, będzie miało silne bóle, a temperatura przekroczy 40 stopni. Jeśli nie pojawią się dodatkowe objawy, a gorączka u dziecka po trzech dobach zacznie spadać, wizyta w przychodni nie jest konieczna. W trakcie choroby dziecko może przyjmować normalnie posiłki, choć w przypadku trzydniówki normalnym objawem jest brak apetytu. Możemy spróbować karmić maluszka pokarmem płynnym – zupami, kleikami i musami. Maluch powinien też pić dużo wody, co jest szczególnie zalecane przy gorączce u dzieci. Należy cały czas podawać mu płyny, nawet jeżeli się o nie nie upomina. Wysoka temperatura sprawia, że organizm szybko traci wodę, a to może prowadzić do problemów z trawieniem i odwodnienia organizmu.

Kiedy dziecko wyzdrowieje, jego ubranka i pościel należy wyprać w 90 stopniach.