Pokażemy wam, jak różne mogą być domki i jak bardzo dziwaczne pomysły mają architekci. Poznacie domy, które mają być praktyczne, i domy, w których funkcjonalność została zepchnięta na drugi plan, a najważniejsza jest zaskakująca konstrukcja. Czytając książkę, zrozumiecie, jak wspaniałą przygodą może być poznawanie nowych budowli i jak cudowną sztuką jest architektura – piszą Aleksandra Machowiak i Daniel Mizieliński, autorzy książki D.O.M.E.K. we wstępie do tego bogato ilustrowanego przewodnika po najciekawszych przykładach współczesnych domów.
Wydany w 2009 roku przez Wydawnictwo Dwie Siostry D.O.M.E.K. zawiera 35 najciekawszych przykładów istniejących na świecie domów, stworzonych przez najwybitniejszych architektów świata. Podczas fascynującej lektury, pełnej barwnych ilustracji i zabawnych, przystępnych dla młodego człowieka opisów, dzieci poznają nazwiska architektów, dowiedzą się w jakim kraju znajduje się dana budowla, a dzięki specjalnemu systemowi ikonek, którym zostały oznaczone wszystkie domki, zdobędą dodatkową wiedzę, m.in. o tym gdzie dany domek został wybudowany – w mieście czy w lesie, jakich materiałów użyto do budowy i czy jest przyjazny dla środowiska.
Żeby było zabawniej każda prezentowana w książce budowla, oprócz oryginalnej, zapisanej małym drukiem nazwy, posiada adekwatną do swojego wyglądu i funkcji nazwę wymyśloną przez autorów. I tak, mamy tu m.in.: Dom Norkę Petera Vetsch’a, Dom Bąblowiec Antti Lovag’a, Dom Jajko japońskich architektów Masaki Endoh i Masahiro Ikedy, Dmuchany Dom Kengo Kumy, Domek Ufo Matti Suuronen’a, a na zakończenie lektury nawet przepis na domek:
Składniki:
1 lub więcej sławnych architektów
1 wolne miejsce
garść świeżych pomysłów,
3 do 4 fur pieniędzy
Wszystko wymieszać, wstrząsnąć
i odstawić na 5 miesięcy.
Gotowy domek podawać z mieszkańcami.
D.O.M.E.K. został wpisany na międzynarodową Listę Honorową IBBY 2010 – listę najlepszych książek dla dzieci z całego świata, a także na listę Białych Kruków – White Ravens 2010.
Książka uhonorowana została także:
Nagrodą główną w kategorii graficznej konkursu Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY,
Nagrodą główną w VII edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w kategorii „Książki dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat”,
Deutsches Architekturmuseum Architectural Book Award 2010 – nagrodą DAM dla najlepszej książki architektonicznej roku (w kategorii „książki dla dzieci”)
D.O.M.E.K. jest I tomem serii edukacyjnej Wydawnictwa Dwie Siostry, w kolejnych latach ukazały się równie znakomite i wybitne tomy tej serii:
D.E.S.I.G.N., czyli Domowy Elementarz Sprzętów i Gratów Niecodziennych (2010),
M.O.D.A., czyli Metki, Obcasy, Dżinsy, Adidasy (2011),
S.Z.T.U.K.A., czyli Szalenie Zajmujące Twory Utalentowanych i Krnąbrnych Artystów (początek grudnia 2011).