PoradnikCzy dawać dziecku kieszonkowe

Czy dawać dziecku kieszonkowe

Twoje dziecko jest już na tyle duże, że umie liczyć, a ty od małego chciałabyś nauczyć go wartości pieniądza. Zastanawiasz się jak to zrobić?

Nie musisz stosować skomplikowanych sztuczek. Wystarczy, że umówisz się ze swoim dzieckiem na wypłacanie kieszonkowego.
Już na samym początku ustalcie konkretną kwotę oraz częstotliwość. Weź pod uwagę aby kieszonkowe było regularne.
Dlaczego warto to robić? Dzięki temu dziecko będzie miało pieniądze na swoje wydatki. Będzie mogło zbierać na jakiś większy zakup lub wyjazd. Nauczy się lepiej liczyć oraz gospodarować pieniądzem w czasie.
Ważne, abyś już na samym początku ustaliła z dzieckiem konkretne zasady, na przykład jeśli zażyczy sobie jakiejś drogiej zabawki możecie się umówić, że samo sobie kupi jak zaoszczędzi. Jeśli będzie dostawało kieszonkowe co miesiąc to nie powinno zagadywać Cię na przykład o dodatkowe dwa złote na wafelka. Fajnie jakbyś wytłumaczyła mu również kilka podstawowych zasad dotyczących finansowania. Na przykład tego, żeby unikać spontanicznych zakupów oraz tego, że każdy wydatek musi być dokładnie przemyślany.

Zastanawiasz się jak ustalić wysokość kieszonkowego?

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Dowiedz się na co chciałoby nazbierać. Dobrze, żeby za te pieniądze mogło spełniać sobie swoje drobne zachcianki. Jednak kwota nie może być zbyt mała bo jeśli zamierza uzbierać na coś konkretnego to byłoby nie dobrze gdyby musiało zbierać na ten cel kilka lat. To je z pewnością bardzo zniechęci. Zależy to też od wieku i dojrzałości Twojego dziecka.
Dawanie kieszonkowego nie może być uzależnione od zdobywanych przez dziecko ocen, ani od jego zachowania. Dlaczego? Dlatego, że to mija się z celem, a celem jest nauka zarządzania pieniędzmi.
Pamiętaj również, aby kieszonkowe wypłacać regularnie. Jeśli, w którymś miesiącu lub tygodniu z jakiegoś powodu tego nie będzie to dziecko przestanie czuć się bezpiecznie i zaburzy mu to planowanie swojego małego budżetu.
Kieszonkowe może zrobić dużo dobrego. Pod warunkiem, że podejdziesz do tego z rozsądkiem i na poważnie oraz jeśli dobrze wszystko wcześniej przemyślisz i rozplanujesz.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x