Ekologia na wakacjach

0
251
ekologia

Edukację ekologiczną warto rozpocząć już w wieku przedszkolnym. Pierwsze wskazówki powinny dotyczyć utrzymania czystości wokół siebie. Z czasem można wprowadzić umiejętność segregowania odpadów oraz dbałości o środowisko. Wakacje to doskonały czas na rozpoczęcie nauki dbania o otoczenie.

 

Sprzątanie po sobie

Jedną z najważniejszych zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej jest sprzątanie po sobie. Już od najmłodszych lat należy zwracać dzieciom uwagę na to, że papierków po cukierkach czy butelek po napojach nie należy rzucać na ziemię. Wszystkie odpady powinny znaleźć się w koszu na śmieci. Jeśli w pobliżu nie widać kubła, wówczas należy je zabrać ze sobą i wyrzucić w najbliższym możliwym miejscu.

 

Plaża, las i park

W wakacje dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. O tym, że nasze plaże, parki czy lasy są bardzo zanieczyszczone nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak zadać sobie pytanie dlaczego tak jest? Odpowiedź jest dość oczywista – śmieci pozostawiają po sobie ludzie, którzy przebywają w tych miejscach. Kiedy jesteś z dzieckiem na spacerze zwróć jego uwagę na śmieci, które wokoło się  znajdują. Pokaż, że nie jest przyjemne bawić się wśród papierków i butelek. W ten sposób nauczysz swoje dziecko, że nie wolno śmiecić w miejscach publicznych. Warto pamiętać, że jeśli Wy zostawicie papierek, a potem kolejna rodzina i kolejna, to po kilku dniach nie będzie już miejsca na spacerowanie czy plażowanie.

 

Sprzątanie po pupilu

Od kilku lat w Polsce należy sprzątać odchody wyprowadzanych przez siebie psów. Jest to bardzo dobra praktyka z wielu powodów. Przede wszystkim miasta są czystsze, a zagrożenie, że wejdzie się w psią kupę jest o wiele mniejsze. Ponadto znacznie bezpieczniejsze stają się place zabaw i piaskownice, ponieważ właściciele czworonogów ich pilnują. O tym, że lepiej wygląda czysty świat wie każdy z nas. Trzeba jednak pamiętać, że aby taki stan rzeczy miał miejsce wszyscy musimy o to dbać. Jeśli zatem macie w domu psa, należy nauczyć dziecko, iż trzeba po nim posprzątać.

 

Wszystkim nam zależy na tym, aby spacerować po czystych alejkach w parkach, nie wejść w odchody zwierząt leżące na środku chodnika czy móc opalać się na czystych plażach. Warto jednak uświadomić sobie, że to od nas zależy stan naszego otoczenia. Jeśli nie nauczymy swoim przykładem naszych dzieci, że o środowisko należy dbać, bardzo szybko utoniemy w śmieciach walających się po drogach, plażach czy lasach.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments