Witaminy – gdzie ich szukać?

0
311
witaminy

Często podajemy naszym dzieciom suplementy diety zawierające różne witaminy. Zachęcają nas do tego reklamy telewizyjne oraz opinie innych rodziców. Warto jednak wiedzieć, że najwartościowsze są dla nich witaminy pochodzące z pożywienia. Jeśli twoje dziecko jest zdrowe i je wszystko, co mu podasz, nie ma konieczności uzupełniania witamin. Wyjątek stanowią maluchy, którym suplementację poszczególnych witamin zaleca lekarz. Zobacz, w jakich produktach kryją się najważniejsze dla zdrowia witaminy.

 

Witamina A

Witamina A jest niezbędna do prawidłowego wzrostu kości i zębów. Ponadto pełni ważną rolę w procesie widzenia. Wpływa też na funkcjonowanie tkanki nabłonkowej oraz odpowiada za stan włosów, skóry i paznokci. Należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach stąd też można ją znaleźć w produktach takich jak jaja, tran czy masło.

 

Witaminy z grupy B

Witaminy z tej grupy odpowiadają m.in. za prawidłowe działanie układu nerwowego. Można je znaleźć przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, nabiale, wielu warzywach ale również w wątróbce. Przy okazji warto wspomnieć, że witamina B6 zapobiega także niedokrwistości. Tę ostatnią można znaleźć m.in. w otrębach, kaszy, jajkach mleku czy wieprzowinie.

 

Witamina C

Jest to jedna z najpopularniejszych witamin. Witamina ta bezpośrednio wpływa na prawidłowe działanie układu krwionośnego. Ponadto wspomaga walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Warto po nią sięgać podczas przeziębienia i grypy, gdyż wspomaga zdrowienie. Przyjmowana profilaktycznie zmniejsza ryzyko zachorowań. Duży niedobór witaminy C może spowodować szkorbut – chorobę dziąseł, która prowadzi m.in. do wypadania zębów. Warto też wiedzieć, że witaminę C bardzo trudno przedawkować, co nie oznacza, że należy ją przyjmować w nieograniczonych ilościach, gdyż może zaszkodzić. W przypadku nadmiaru tej witaminy jest ona wydalana z moczem. Witaminą C w dużych ilościach można spotkać w cytrusach, kiszonej kapuście czy natce pietruszki. Warto jednak sięgać po wszystkie warzywa i owoce, bo w każdym z nich ona występuje.

 

Witamina D

Witamina D jest niezbędna do przyswajania wapnia przez kości. Przyjmowana jest w pokarmach, ale do jej powstawania potrzebna jest tez odpowiednia dawka promieni słonecznych. Witamina ta jest jedną z nielicznych, których suplementacja jest zalecana przez lekarzy. Witamina D jest podawana w kropelkach niemowlętom, głównie z powodu niewielkich ilości, które znajdują się w pokarmie małych dzieci i dużym zapotrzebowaniu na nią. W starszym wieku suplementację witaminy D zaleca się w okresie jesienno-zimowym, kiedy to znacznie zmniejsza się nasłonecznienie w naszym kraju. Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Można ją znaleźć w tłustych rybach, jajkach czy serach.

 

Witamina E

Witamina E często nazywana jest witaminą młodości. dzięki niej skóra przez długi czas zachowuje swoją jędrność i młody wygląd. Ponadto witamina ta wpływa na tworzenie się nowych komórek w całym organizmie. Można ją znaleźć w orzechach, kiełkach i olejach roślinnych.

 

Witamina K

Witamina ta jest niezbędna w procesie przyswajania wapnia przez organizm oraz do prawidłowego funkcjonowania układu krzepnięcia. Jej niedobór może powodować trudne do zatrzymania krwotoki, oraz powstawanie wylewów podskórnych. Witamina K występuje w nabiale, warzywach zielonych i rzepaku.

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments