Gdańsk: Emocje od Z do A: Grzeczny, czyli jaki? Warsztaty rodzinne na podstawie książki „Grzeczna” Gro Dahle

0
97

W nowym sezonie Teatr Miniatura i Wydawnictwo Ene Due Rabe wracają z warsztatami rodzinnymi z cyklu „Emocje od Z do A”. Cykl, stworzony na wzór niezwykle popularnych w Szwecji warsztatów, ma pokazać, jak na podstawie wybranych książek można rozmawiać z dziećmi na tematy ważne dla ich rozwoju emocjonalnego.

Tym razem tematem jest bycie grzecznym. Grzecznym, czyli jakim? Wygodnym dla rodziców i nauczycieli? Dzięki książce „Grzeczna” Gro Dahle, którą zinterpretują aktorki Teatru Miniatura: Edyta Janusz-Ehrlich i Hanna Miśkiewicz, zobaczymy, że bycie grzeczną może mieć naprawdę poważne konsekwencje, a bycie niegrzeczną przynieść niespodziewane korzyści. Psycholog Joanna Trzaska poprowadzi spotkanie dla rodziców „Grzeczne dziecko – porozmawiajmy o granicach”, a w tym czasie dzieci będą miały swoje własne warsztaty w odniesieniu do przeczytanej książki. We foyer teatru stanie też stoisko z książkami dla dzieci.

W tym sezonie Teatr Miniatura wprowadza małą zmianę formuły – nadal obowiązuje wstęp wolny, ale na bezpłatne wejściówki, które można odebrać w kasie Teatru Miniatura. Każda wejściówka upoważnia do 20% rabatu na książki, które będzie można znaleźć na stoisku we foyer teatru.

Emocje od Z do A: Grzeczny, czyli jaki?

7 października, niedziela, 12.00

Sala Kameralna Teatru Miniatura w Gdańsku

W programie:

  • Czytanie książki „Grzeczna” Gro Dahle w wykonaniu aktorek Teatru Miniatura: Edyty Janusz-Ehrlich i Hanny Miśkiewicz
  • Warsztaty dla rodziców „Grzeczne dziecko – porozmawiajmy o granicach” | prowadzenie: Joanna Trzaska
  • Warsztaty dla dzieci

Mała Lusia jest tak grzeczna, tak grzeczna. Tak grzeczna, że aż pewnego dnia znika.

„Grzeczna” to kolejna, po „Włosach mamy”, książka mistrzowskiej pary Gro Dahle i Sveina Nyhusa. Opowieść o dziewczynce, która staje się niewidoczna, ponieważ nie wolno jej, albo nie ma odwagi, robić nic innego niż to, o co jest proszona. A prosi się ją by była grzeczna, pilna, śliczna i czyściutka. Czy będąc grzeczną uda się Lusi znaleźć drogę do siebie samej?

„Grzeczna” to poetycka, skłaniająca do refleksji, książka, którą łatwo zrozumieją małe dzieci wcielając się w postać Lusi, a starsze dzieci i dorośli dostrzegą symbolikę i przesłanie w tekście. Dahle wyczarowuje opowieść sugestywnym rytmem i poetyckimi obrazami, tworzy wyjątkowy nastrój za pomocą codziennych, rozpoznawalnych słów. Obrazy w książce jeszcze bardziej przemawiają, niż słowa. Ilustrator Svein Nyhus rysuje miękko i słodko, dziko i mocno. Podwójny efekt jest silny – i oryginalny.

„Grzeczna” to ważna książka. Jest poza tym piękna i zabawna! Książka otrzymała nagrodę Brage w 2002 r. za najlepszą książkę dziecięcą.

Miejski Teatr Miniatura
ul. Grunwaldzka 16
80-236 Gdańsk
www.teatrminiatura.pl

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments