12 i 13 sierpnia na głównej scenie Teatru Miniatura będzie można obejrzeć premierowy spektakl „Kop-ciuszek. Wrzeszcz na to”, który stworzyły dzieci biorące udział w projekcie „Wrzeszcz na to”. Projekt ten został zrealizowany w ramach ogólnopolskiego programu „Lato w teatrze” koordynowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Przez dwa tygodnie dzieci pod opieką doświadczonych instruktorów tworzyły przedstawienie w podziale na cztery grupy: aktorską, scenograficzno-kostiumowo-techniczną, muzyczną i promocyjno-dziennikarską. Dzięki takiemu podziałowi dzieci miały możliwość doświadczenia pełnego procesu powstawania dzieła teatralnego.
Głównym tematem warsztatów była powszechna, ale traktowana bardzo ambiwalentnie emocja – złość, a punktem wyjścia teksty klasycznych bajek. Na etapie pisania scenariusza z dramaturgiem Jakubem Roszkowskim dzieci stworzyły własną historię na podstawie „Kopciuszka” Braci Grimm. W tej historii główna bohaterka ma bardzo realne marzenie – zostać aktorką – i przekonuje się, że trzeba walczyć o jego realizację. Pomaga jej w tym babcia, postacie z dawnych i współczesnych bajek, a w finale… Daniel Radcliffe (odtwórca roli Harrego Pottera).
13 sierpnia odbędzie się mały maraton teatralny, podczas którego prócz powstałego w Miniaturze „Kop-ciuszka” będzie można zobaczyć przedstawienia zrealizowane w ramach programu „Lato w teatrze” z regionu. Przyjedzie grupa z Kolbud ze spektaklem „Teatr w Lesie”, który pokazuje przestrzeń lasu i jego naturalnych procesów jako przestrzeń teatralną dostarczającą ciekawych scenariuszy. Obejrzymy również dzieci z Żuławskiego Ośrodka Kultury z Nowego Dworu Gdańskiego ze spektaklem „Bleee”, który powstał pod opieką Teatru Tańca i Ruchu Pasja.
12 sierpnia 2012, godz. 16.00, Teatr Miniatura w Gdańsku
„Kop-ciuszek. Wrzeszcz na to” grupy warsztatowej „Wrzeszcz na to” Teatru Miniatura
13 sierpnia 2012, Teatr Miniatura w Gdańsku
godz. 15.00 „Kop-ciuszek. Wrzeszcz na to” grupy warsztatowej „Wrzeszcz na to” Teatru Miniatura
godz. 16.30 „Teatr w Lesie” grupy warsztatowej Fundacji MI-RO-RO z Kolbud
godz. 18.00 „Blee” grupy warsztatowej Teatru Tańca i Ruchu Pasja z Nowego Dworu Gdańskiego
Wstęp wolny. Darmowe wejściówki do odbioru w sekretariacie Teatru Miniatura (ul. Grunwaldzka 16 w Gdańsku-Wrzeszczu).
O projekcie Lato w teatrze
Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Tegoroczna piąta już edycja teatralnych półkolonii i warsztatów odbywa się między 30 czerwca a 31 sierpnia 2012 roku w dwudziestu sześciu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno- kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej. W tym roku obok projektów teatralnych w ramach programu realizowane są także projekty taneczne we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.
W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Centrum Kultury w Knurowie, Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej w Pietrzykowie, Fundacja MI-RO-RO w Kolbudach, Teatr Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego w Krakowie, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi NOVA w Łośnie, Stowarzyszenie Teatralne CHOREA w Łodzi, Bydgoski Teatr Lalek „Buratino” w Małej Nieszawce, Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Fundacja im. ks. Siemaszki – Centrum Edukacyjne Radosna Nowina w Piekarach, Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno – Teatralne „Stacja Szamocin” w Szamocinie, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Stowarzyszenie Teatr Wiczy w Toruniu, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Karpackiej „Karpatka” w Zawadce Rymanowskiej, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Klub Kultury „Falenica” w Warszawie, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka, HOBO Art Foundation w Warszawie, Stowarzyszenie Działań twórczych „Republika Warszawa” w Warszawie, Fundacja Artystyczna PERFORM w Warszawie, Stowarzyszenie „Niezależna Manufaktura Taneczna” we Wrocławiu, Towarzystwo Kultury Czynnej we Wrocławiu.