Pierwsze dni w przedszkolu – kilka pożytecznych rad

0
79
Pierwsze dni w przedszkolu

Nowe miejsce, nieznajome osoby, rozłąka z rodzicami to bardzo stresująca sytuacja dla dziecka. Nieraz musi upłynąć wiele czasu zanim maluch oswoi się z nowym rytmem dnia, otoczeniem i poczuje pewnie w przedszkolu. Co można zrobić by ułatwić dziecku adaptację w przedszkolnej rzeczywistości?

 

Rozmawiaj, wyjaśniaj, zachęcaj

Wyjaśnij dziecku dlaczego musi chodzić do przedszkola – np. bo rodzice pracują i podczas ich nieobecności w przedszkolu dziecko będzie miało dobrą opiekę. Opowiadaj o zaletach przedszkola – kolegach, zabawkach i ciekawych zajęciach organizowanych przez Panią wychowawczynię, które czekają na malucha w nowym miejscu. W tych opowieściach warto jednak zachować zdrowy rozsądek, nie przesadzać z entuzjazmem, bowiem dziecko może być później nieco rozczarowane. W oswojeniu lęku przed nieznanym mogą pomóc także książki o przedszkolu i przedszkolakach (np. „Przedszkolaki z ulicy Morelowej”, „Lulaki, Pan Czekoladka i Przedszkole, czyli ważne sprawy małych ludzi”). W żadnym wypadku nie można straszyć dziecka przedszkolem gdy jest niegrzeczne – „Już oni cię tam nauczą sprzątać po sobie”, „W przedszkolu nie będzie marudzenia”, „Będziesz zjadać wszystko z talerza”.

Zajęcia adaptacyjne

Weźcie udział w zajęciach adaptacyjnych – wiele przedszkoli organizuje tego typu zajęcia jeszcze przed pierwszym września. Podczas takich spotkań dziecko będzie miało okazję nie tylko zaznajomić się z budynkiem i otoczeniem przedszkola ale poznać Panią wychowawczynię i swoją grupę przedszkolną.

Wspólne zakupy

Zabierz malca na zakupy, pozwól mu wybrać rzeczy, które będą potrzebne w przedszkolu, np. kapcie w ulubionym kolorze, worek na buty z nadrukiem przedstawiającym bohatera kreskówki, ręczniczek.

Ułatwiaj rozstania

Nie przedłużaj rozstań, choć to bardzo trudne – nie okazuj obaw jakie towarzyszą Ci z powodu rozstania z dzieckiem, nie daj poznać po sobie smutku – maluch może wyczuć Twoje emocje, a wówczas Twój lęk udzieli się także jemu. Zapewnij dziecko, że odbierzesz je z przedszkola. Na pytanie dziecka o to kiedy po nie przyjdziesz, postaraj się udzielić konkretnej, zrozumiałej dla dziecka odpowiedzi, np. będę po podwieczorku. I dotrzymuj słowa!

Zabawka z domu

W trudnych dniach adaptacji przedszkolnej nieoceniony może okazać się zabrany z domu przyjaciel-przytulanka, dzięki któremu maluch poczuje się pewniej.

Chwal za dzielność

Gdy odbierzesz dziecko z przedszkola, pochwal malucha za to, że świetnie sobie poradził. Możesz także wręczyć szkrabowi upominek za bycie dzielnym.

Pamiętaj, że przedszkole odgrywa istotną rolę w procesie rozwoju dziecka

Proces adaptacji u dzieci nie przebiega jednakowo, jedne maluchy szybko przystosowują się do nowej sytuacji, u innych proces adaptacji może potrwać nawet kilka miesięcy, jednak pamiętaj, że przedszkole odgrywa istotną rolę w procesie rozwoju dziecka stymulując jego rozwój. W gronie rówieśników przedszkolak uczy się współżycia i współpracy z innymi dziećmi, a także samodzielności, np. dziecko, które w domu nie chce samodzielnie jeść, czy ubrać się, w przedszkolu zrobi to widząc jak czynność te wykonują inne dzieci.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments