Idealna zabawka, czyli jaka?

0
96
Idealna zabawka

Zabawa towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat, pomaga poznawać świat i sprawia radość. Zabawki stymulują rozwój fizyczny i psychiczny, dzięki nim dziecko uczy się rozpoznawać kształty, zapamiętywać, łapać, poznaje kolory i faktury. Dlatego już od narodzin, warto starannie dobierać zabawki, tak by były dostosowane do wieku dziecka, wspomagały rozwój i były bezpieczne. Warto przy tym pamiętać, że już w pierwszych latach życia kształtuje się nasz zmysł estetyczny i wykształca wrażliwość na piękno.

Jakie cechy powinna posiadać idealna zabawka?

Przede wszystkim zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka. Dla noworodka najodpowiedniejsza będzie karuzelka z pozytywką montowana nad łóżeczkiem, lub kolorowa, mięciutka książeczka, wykonana z materiałów o różnej fakturze, w stronę której malec będzie zwracał głowę. W następnych miesiącach życia te same zabawki będą zachęcać do nauki chwytania oraz koordynacji ruchów oka i rączki.

Dla 3.-5. miesięcznego niemowlaka, który potrafi już trzymać zabawkę w ręku, warto wybierać przedmioty rozwijające zmysł dotyku, wykonane z materiałów o różnych fakturach. Dziecko w tym wieku próbuje trafiać zabawką do buzi, więc odpowiednie będą miękkie gryzaki, kolorowe grzechotki, piszczące zwierzątka. Półrocznemu malcowi przydadzą się natomiast zabawki poprawiające sprawność manualną, np. zabawki wydające dźwięk po ściśnięciu, szeleszczące i grzechoczące – zachęcające dziecko do ćwiczenia rączek. Należy zadbać o to by były one wykonane z ekologicznych, nietoksycznych surowców i pomalowane bezpiecznymi farbami.

Dla rocznego brzdąca odpowiednie będą zabawki nadające się do układania i budowania, np. sorter  lub kolorowe piramidki stymulujące rozwój umiejętności manualnych.  Maluchy w tym wieku interesują się już także maskotkami, a nawet książkami. Pomiędzy 10. a 18. miesiącem życia można zacząć kupować dziecku pierwsze tekturowe książeczki, gdyż wówczas dzieci zaczynają rozróżniać obrazki. W drugim roku życia, gdy maluszki już samodzielnie chodzą, uwielbiają turlanie, pchanie  i ciągnięcie na sznurku zwierzątek i rozmaitych pojazdów.

Charakterystycznym elementem zabawy przedszkolaka jest naśladowanie dorosłych i odgrywanie określonych ról. Tuląc lalkę maluch uczy się opiekować innymi, bawiąc się w strażaka uczy się pomagać. Tego typu zabawy rozwijają wyobraźnię dziecka, pogłębiają jego wiedzę i uczą małego człowieka empatii. Myśląc o prezencie dla przedszkolaka, który lubi zabawy tematyczne, można wziąć pod uwagę zakup zestawu z narzędziami, zestawu do zabawy w sklep czy domku dla lalek. Świetnym prezentem, przydatnym do zabawy w dom, może okazać się także serwis do herbaty, komplet naczyń lub garnuszków. Mali miłośnicy bajek, z zamiłowaniem do odgrywania rozmaitych scenek ucieszą się natomiast z drewnianego teatrzyku. Przygotowanie inscenizacji rozwija wyobraźnię, pobudza aktywność twórczą, a samodzielne wykonywanie kukiełek do rozmaitych przedstawień przyczynia się do doskonalenia zdolności manualnych.

Starsze przedszkolaki, które interesują się już literkami i próbują liczyć, zaciekawią z pewnością zabawki np. układanki, które poprzez zabawę ułatwiają naukę literek i cyfr, a także rozmaite gry planszowe, które pobudzają do myślenia. Podczas gier dziecko uczy się mimochodem i zdobywa cenne praktyczne umiejętności: uczy się strategii wygrywania, ale też zdobywa trudną umiejętność przegrywania.

Wybierając zabawkę dla malca warto także zwrócić uwagę czy to co kupujemy jest solidnie, starannie wykonane, ładne, i co najważniejsze – bezpieczne dla dziecka.