Jak dbać o zdrowie stawów

0
104

Reguła jest niestety taka, że o stawach zaczynają sobie przypominać osoby, u których pojawiają się pierwsze problemy z nimi. Warto znacznie wcześniej zatroszczyć się o zdrowie stawów niż dopiero po wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów. Jak zatem dbać o zdrowie stawów?

Najlepszą profilaktyką jest rzecz jasna ruch, ruch i jeszcze raz ruch. Aktywny tryb życia doskonale działa na żywotność i stan stawów. Najgorsze co można zrobić swoim stawom, to prowadzenie siedzącego trybu życia. Wiek przestaje być elementem, który determinował pojawienie się bólu stawów. Do niedawna była do przypadłość zarezerwowana dla osób powyżej 50-60 roku życia. Obecnie coraz częściej spotyka się osoby w wieku bardziej młodym niż starym, czasem nawet poniżej 30 roku życia, które uskarżają się na sztywnienie i bóle stawów. Powodem tego jest mała ilość ruchu i prowadzenie osiadłego trybu życia. Nie bez znaczenia jest także komfort spania. Jak się okazuje nawet twardość materaca ma znaczenie dla naszych stawów. Zakłada się, że materac w łóżku nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Najlepiej jeśli wybierzemy taki materac, który będzie się dopasowywać do kształtu ciała. Ogromnie ważna jest także właściwa dieta. Dla stawów zabójcze jest spożywanie dużych ilości tłuszczów zwierzęcych, alkoholu i wysoko przetworzonych cukrów. Dla zdrowia stawów ważne jest także jak najmniejsze ich obciążanie w codziennych pracach. W pracy siedzącej co jakiś czas warto wstać, zrobić kilka ćwiczeń, wybrać się na krótki spacer po domu lub biurze etc.

Dbałość o właściwy stan naszych stawów to inwestycja w przyszłość. W przypadku zauważenia pierwszych objawów problemów ze stawami – np. sztywnych stawów, drętwienia i bólu nóg – należy jak najszybciej wybrać się do lekarza, a także zmienić swój tryb życia. Zdrowie stawów nie powinno być nikomu obojętne.