Moda na ekologię w branży kosmetycznej trwa w najlepsze

0
103

Naturalność produktów kosmetycznych stała się w Polsce trendem 3-4 lata temu, a swój rozkwit zaczęła przeżywać mniej więcej dwa lata temu. Ta swoista moda na używanie kosmetyków naturalnych trwa jednak do dziś – z mody wyłonił się bowiem eko trend.

Choć kosmetyki naturalne są droższe od tych konwencjonalnych, ich producenci zapewniają, że płaci się nie tylko za lepszą jakość produktów, ale także zdrowie – nasze własne i środowiska naturalnego. Ostateczna cena jaką płacimy za kosmetyki ekologiczne wypływa więc z kilku czynników – między innymi droższych w pozyskiwaniu składników, bardziej kosztownego procesu produkcyjnego, ale również ekologicznego trendu w branży kosmetycznej. O tym, że kosmetyka naturalna się wciąż rozwija świadczy chociażby ilość wciąż powstających sklepów internetowych oferujących eko kosmetyki. Również większe sklepy i sieci drogerii zaczęły z większą śmiałością niż dotychczas wprowadzać do swojej oferty kosmetyki naturalne – najczęściej tańsze niż w Internecie.

Czym charakteryzują się kosmetyki ekologiczne? Eko kosmetyki zwane także naturalnymi to produkty, które nie wymagają stosowania przy ich produkcji składników pochodzenia organicznego – inaczej mielibyśmy do czynienia z kosmetykami organicznymi. W zależności od rodzaju produktów oraz przyznanego im certyfikatu mogą się one różnić ilością zawartych w nich składników syntetycznych – najczęściej jest to ok 5-10% wszystkich użytych składników. Kosmetyki naturalne powszechnie uznawane są za produkty, które są całkowicie zgodne ze skórą człowieka, nie powodują podrażnień i alergii skórnych. Do ich produkcji wykorzystuje się głównie ekstrakty roślinne i liczne zioła. Zaletą ich stosowania jest odżywianie i skuteczna ochrona skóry oraz niemała rola odgrywana w regeneracji skóry – a także jej odmładzaniu (w zależności od użytych składników).