PoradnikJak podwyższyć alimenty? Co podpowiada adwokat?

Jak podwyższyć alimenty? Co podpowiada adwokat?

Obowiązek łożenia na utrzymanie dziecka spoczywa na każdym z rodziców. Zobowiązany do łożenia alimentów musi mieć świadomość, że ich wysokość może ulec zmianie. Podwyższenie alimentów na dziecko nie zawsze jest możliwe, często sprawy o zmianę przyznanej kwoty wymagają pomocy adwokata. Jak podwyższyć alimenty?

Ile powinny wynosić alimenty na dziecko?

Wysokość przyznanych alimentów uzależniona jest od kilku kwestii, każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Sąd ustalając kwotę, która ma zostać przeznaczona na zapewnienie dziecku normalnych warunków życia, bierze pod uwagę przede wszystkim jego usprawiedliwione potrzeby oraz finansowe możliwości rodzica. Kwota alimentów musi pokrywać wydatki przeznaczone m.in. na jedzenie, edukację, odzież, obuwie, leczenie, czy dostęp do kultury. Znaczenie mają również stan zdrowia dziecka, jego pasje i zainteresowania. 

Kiedy można ubiegać się o podwyższenie alimentów na dziecko?

Kwota świadczenia alimentacyjnego nie jest ustalana na zawsze. Istnieje wiele argumentów i okoliczności, które uprawniają do złożenia pozwu o podwyższenie alimentów na dziecko. Możliwość uzyskania większej kwoty dostępna jest jedynie na drodze sądowej, dlatego warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w tego rodzaju sprawach. Doświadczony adwokat może pomóc w sprawie podwyższenia alimentów na dziecko, podpowie jak udowodnić, że faktycznie doszło do zmiany realiów umożliwiających zwiększenie przyznanej sumy. 

Jakie okoliczności podwyższenia alimentów na dziecko?

Trzeba pamiętać, że inny zakres potrzeb ma dziecko w wieku przedszkolnym, inaczej kształtują się wydatki ponoszone w związku z utrzymaniem nastolatka lub studenta. Wraz z rozwojem dziecka zwiększa się katalog wydatków, które związane są z jego wychowaniem, to zazwyczaj pierwsza i podstawowa okoliczność podnoszona w pozwie o podwyższenie alimentów. Istotne znaczenie może też mieć stan zdrowia uprawnionego do świadczenia, długotrwała choroba, operacja i późniejsza rehabilitacja mogą być dla sądu również przyczyną zwiększenia przyznanej kwoty. Nie bez znaczenia pozostaje też zmiana sytuacji materialnej rodzica zobowiązanego do alimentów. Jeżeli zmienił pracę na lepiej płatną, dostał podwyżkę, spłacił długoterminowy kredyt, pozbył się zaległych zobowiązań to sąd, podczas rozpatrywania sprawy, na pewno weźmie te okoliczności pod uwagę. Argumentem przemawiającym za zwiększeniem alimentów może być też nabycie wartościowego spadku, czy wygrana na loterii w formie pieniężnej lub materialnej.

Co zrobić, aby podwyższyć alimenty na dziecko?

Nie każda sprawa w sądzie kończy się wygraną, dlatego rozważając zwiększenie kwoty alimentacyjnej na dziecko, przed złożeniem pozwu, dobrze skierować kroki do kancelarii adwokackiej. Na podstawie analizy uzasadnienia poprzedniego wyroku w sprawie zasądzonych alimentów prawnik pomoże wykazać, co zmieniło się od czasu jego wydania.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x