MaluchJak odpowiadać na trudne pytania zadane przez małe dziecko?

Jak odpowiadać na trudne pytania zadane przez małe dziecko?

Zaledwie kilka dni temu dwulatka zadała mi pytanie jak to się stało, że kiedyś była u mamy w brzuszku, a teraz siedzi obok mnie. I przyznaje, że długo zastanawiałam się nad tym jak na to pytanie odpowiedzieć. Im dłużej się zastanawiałam tym dziecko bardziej się niecierpliwiło.

Najważniejsze to nie ignorować dziecka w takich momentach. I odpowiadać mu mówiąc prawdę, ale w taki sposób, by to zrozumiało. Myślę, że opowiadanie o tym, że bocian przynosi niemowlaki nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dzieci często taką wiedzę konfrontują z rówieśnikami w przedszkolu. A opowiadając historie o znalezieniu dzidziusia w kapuście może się skompromitować przed koleżankami i kolegami, którzy znając inną prawdę będą się z Twojego dziecka naśmiewać.

Maluchy zadają naprawdę różnorodne pytania. Często doprowadzając dorosłych w osłupienie czy zaskoczenie, ale wtedy dorośli muszą stanąć na wysokości zadania i udzielić takiej odpowiedzi, by dziecko wszystko zrozumiało.
Wiele zagadnień możesz dziecku wytłumaczyć na zasadzie bajek, które oglądało lub sytuacji, które już mu się przydarzyły. Kupuj dziecku odpowiednie książki. Na rynku jest ogromny wybór książek, które w łatwy i przystępny sposób przedstawiają dzieciom trudne tematy. Na przykład na temat ludzkiego ciała, śmierci, adopcji czy nawet rozwodu. Twoja pociecha dzięki nim lepiej zrozumie te trudne zagadnienia.

Zawsze jak dziecko zada Ci jakieś nietypowe pytanie dopytuj o jego genezę. Czy może coś mu się przytrafiło? Może zobaczyło coś czego nie powinno? Albo usłyszało? Może coś je niepokoi dlatego zwraca się do Ciebie po wyjaśnienia niektórych sytuacji.

Jeśli dziecko zada Ci pytanie, na które nie znasz odpowiedzi lepiej przyznać się do tego i obiecać, że dowiesz się i wtedy wrócicie do tej rozmowy. Najgorsze co możesz zrobić w takiej sytuacji to udawać wszechwiedząca i zmyślać jakieś niestworzone historie.

Miej zawsze na uwadze to, że dziecko dokładnie zapamiętuje wszystkie Twoje odpowiedzi i w taki sposób wielu rzeczy się uczy. Więc jeśli okłamiesz je ukrywając swoją niewiedze to wielce prawdopodobnie jest, że gdy dziecko powtórzy to dalej to po prostu się ośmieszy. Poza tym pokazanie maluchowi, że można czegoś nie wiedzieć i jest to w porządku uczy go tego, że nie musi być perfekcyjne w każdej dziedzinie.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x