Maluch7 wskazówek dotyczących pielęgnacji zębów u niemowląt

7 wskazówek dotyczących pielęgnacji zębów u niemowląt

Dbanie o zęby dziecka należy zacząć jeszcze przed ich wyrżnięciem. Odpowiednia pielęgnacja ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania zdrowych dziąseł i przyszłych zębów stałych. Upewnij się, że zęby twojego dziecka są wolne od ubytków już na najwcześniejszym etapie ich rozwoju. Oto kilka praktycznych wskazówek.

1. Zacznij pielęgnację, zanim pojawią się zęby dziecka

Rozpocznij czyszczenie jamy ustnej dziecka jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszych zębów. Pamiętaj, żeby po każdym karmieniu przecierać dziąsła ciepłą, mokrą chusteczką lub zwilżonym gazikiem owiniętym wokół palca. Możesz także kupić podobne do naparstka, miękkie gumowe urządzenia dopasowane do palca wskazującego, aby użyć ich do ścierania nadmiaru jedzenia.

2. Gdy tylko pojawią się pierwsze zęby – od razu się nimi zajmij

Wielu rodziców uważa, że ​​zęby mleczne dziecka nie są ważne, ponieważ i tak ostatecznie zastępują je zęby stałe. Ale to nieprawda. Mleczne zęby nie tylko pomagają dziecku przeżuwać pokarm i rozmawiać, ale też od ich stanu, wyglądu i rozstawienia zależy w dużej mierze to, jak będą wyglądać zęby stałe. Jeśli pierwsze zęby dziecka nie będą odpowiednio pielęgnowane, mogą ulec rozkładowi, co może doprowadzić do zakażenia dziąseł, które może wpływać na odstępy zębów stałych. Rodzice często zaniedbują pierwsze zęby malca, nie zdając sobie sprawy, że może to doprowadzić do późniejszych problemów z zębami stałymi.

3. Nie doprowadź do powstawania ubytków

Pierwsze oznaki ubytków to przebarwienia i drobne wżery. Umieszczanie dziecka w łóżku z butelką mleka (lub, co gorsza, słodkim sokiem) jest znane z powodowania ubytków i nosi swoją nazwę – próchnicy butelkowej. Nie zostawiaj niemowlęcia z butelką przez dłuższy czas, zwłaszcza jeśli zauważysz, że już nie je i używa butelki tylko dla wygody. Pamiętaj, że ubytki zębów mlecznych mogą powodować późniejsze wady zgryzu, a nawet zaburzyć pracę układu pokarmowego.

4. Szczotkuj zęby dziecka pastą do zębów w wieku 2 lat

Gdy zęby dziecka się wyrżną, czas zacząć je dokładnie szczotkować! Używaj niewielkiej ilości pasty do zębów z fluorem (wielkości ziarenka ryżu) i myj ząbki dziecka dwa razy dziennie. Z czasem maluch powinien sam nauczyć się szczotkować zęby i włączyć to do swojej codziennej rutyny.

5. Zadbaj o odpowiednie spożycie fluorku

Nawet jeśli twoje dziecko nie używa pasty do zębów z fluorem, powinno dostarczać swojemu organizmowi wystarczającą ilość fluoru (tak ważnego dla zapobiegania próchnicy zębów) poprzez picie wody z kranu.

6. Zaplanuj badanie stomatologiczne

Lekarze zalecają, aby dziecko przeszło pierwsze badanie stomatologiczne w wieku około roku lub gdy pojawi się u niego pierwszy ząb.

7. Stosuj pastę przeznaczoną do pierwszych ząbków

Nigdy nie podawaj dziecku pasty dla dorosłych, ponieważ zawartość fluoru w takiej paście jest zbyt wysoka dla małego dziecka i mogłaby mi zaszkodzić. 

Zdrowe zęby i dziąsła są niezbędne dla zachowania ogólnego zdrowia dzieci. Dobra opieka stomatologiczna powinna rozpocząć się jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów mlecznych. Ale jak wyczyścić te maleńkie dziąsła i zęby?

Najlepszy sposób na oczyszczenie zębów dziecka

  1.  Umieść dziecko w pozycji, w której możesz zobaczyć jego jamę ustną, a ono czuje się bezpiecznie, najlepiej na kolanach.
  2.  Przytrzymaj podbródek dziecka w dłoni, z głową opartą na twoim ciele.
  3.  Oczyść zęby dziecka za pomocą miękkich, okrągłych ruchów.
  4.  Podnieś wargi dziecka, aby dokładnie wyszczotkować przód i tył zębów oraz linię dziąseł.
  5.  Zachęć dziecko do wyplucia pasty do zębów. Nie ma potrzeby płukania jamy ustnej wodą, ponieważ zmyje ona fluor.
  6.  Nadzoruj szczotkowanie, aby upewnić się, że twoje dziecko nie połyka pasty do zębów.
  7.  Nie wszystkie dzieci lubią szczotkować zęby, więc być może będziesz musiała podjąć wiele prób, aby przekonać swoje dziecko do regularnego mycia zębów.  Możesz jednocześnie szczotkować własne zęby i zęby dziecka, motywując je, aby samo zakończyło szczotkowanie swoich zębów.
  8.  Kontynuuj pomaganie dziecku szczotkować zęby, dopóki nie upewnisz się, że samo potrafi zrobić to wystarczająco dobrze. 

Czyszczenie szczoteczki do zębów również ma znaczenie


Po wyczyszczeniu zębów i dziąseł dziecka, opłucz szczoteczkę wodą z kranu. Przechowuj szczoteczkę do zębów w pozycji pionowej w otwartym pojemniku, aby dobrze wyschła.

Jeśli szczoteczki do zębów innych członków rodziny są przechowywane w tym samym miejscu, upewnij się, że nie dotykają się. Zmniejsza to ryzyko, że bakterie powodujące próchnicę, będą przemieszczać się między szczotkami i przedostaną się do ust dziecka. 

Rada: powinno się wymieniać szczoteczki do zębów co 3-4 miesiące lub gdy włosie się zużyje lub postrzępi.

AUTOR: Anna Borkowska

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x