Mamy niemowląt często czują się wyłączone z życia towarzyskiego i kulturalnego. Wydaje się im, że z kilkumiesięczną pociechą trudno jest iść do kawiarni, muzeum czy teatru. Jak się jednak okazuje coraz więcej instytucji kulturalnych otwiera się na rodziców z niemowlętami.
Infrastruktura muzealna
Coraz większa ilość polskich muzeów dostosowuje swoją infrastrukturę do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi. Obecnie już większość obiektów posiada szerokie korytarze pozwalające na przemieszczanie się z wózkiem dziecięcym, nosidełkiem czy dzieckiem w chuście. Nie trzeba obawiać się, że o coś zahaczymy czy będzie trzeba przeciskać się z malcem niesionym w chuście. Warto też wspomnieć, że w nowych muzeach są specjalnie przygotowane toalety rodzinne, gdzie rodzic może przewinąć dziecko na przygotowanym do tego przewijaku lub iść do specjalnie przygotowanej, większej kabiny, gdzie swobodnie zmieści się ze swoją pociechą. W starszych obiektach również przygotowywane są specjalne kabiny dla rodziców z dziećmi, najczęściej znajdują się one w toaletach damskich.
Poza toaletami i szerokimi przejściami w obiektach muzealnych można spotkać również wydzielone miejsca do karmienia, co jest szczególnie ważne dla rodziców z niemowlętami.
Program dla rodzin
W wielu galeriach i muzeach pojawiają się także wystawy lub fragmenty wystaw skierowane do najmłodszych dzieci i ich rodziców. Organizowane są spotkania dla mam z niemowlętami, podczas których przewodnicy oprowadzają grupy rodzinne po ekspozycji muzealnej. Spotkania takie to czas nie tylko na poznanie wystawy, ale również na dyskusję o niej i innych nurtujących rodziców sprawach.
Spotkania muzealne dla rodziców z małymi dziećmi, które są organizowane cyklicznie to doskonały pomysł. Rodzice biorący w nich udział chwalą sobie możliwość wyjścia z domu, kontaktu ze sztuką, ale również możliwości spotkań towarzyskich, których wyraźny deficyt odczuwają mamy i ojcowie opiekujący się na co dzień maluszkami.